GeriGündem İsrail’den isyan bayrağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail’den isyan bayrağı

İsrail’den isyan bayrağı
refid:21126015 ilişkili resim dosyası

ABD Savunma Bakanı Panetta, İsrail’in füze kalkanı önünde, “İran nükleer silah çalışmalarına devam ederse ABD’nin başka seçenekleri var ve onları uygulamaya hazır” dedi. Ancak hemen savaş isteyen İsrail’le ‘biraz daha diplomasi’ diyen ABD arasında anlaşmazlık yaşanıyor.

İSRAİL’in İran’a müdahale olasılığının giderek artması üzerine bu ülkeye giden ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’nın Aşkelon’daki meşhur füze savunma sistemi “Demir Kubbe”den İran’a savaş uyarısı yapması bile İsrailli yetkilileri yatıştırmıyor.

Panetta, “Demir Kubbe” önünde İsrailli mevkidaşı Ehud Barak ile yanyana yaptığı açıklamada, “İran ya nükleer programının kabul edilebilir limitlerini müzakere etmeli ya da bombayı elde etmelerini engelleyecek ABD askeri harekatı olasılığıyla yüzleşmeli” dedi. “İsrail’in kendini savunma hakkına ve bölgede çıkarları konusunda verecekleri karara saygı duyuyoruz” diyen Panetta, görüşmelerde İsrail’den yaptırımlara biraz daha zaman tanımasını isteyince diplomatik ayrılık ayyuka çıktı.

Netanyahu uyardı

Önce İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, “Diplomasi zaman alıyor, bu arada İran uranyum zenginleştirmeye devam ediyor. Diplomasinin işe yaramasını beklerken bizim kaybedecek çok şeyimiz var” dedi.

Başbakan Binyamin Netanyahu da aynı sertlikte Panetta’nın yatıştırma politikasına karşı çıkarak, “Şu anda İran rejimi uluslararası toplumun onların nükleer programlarını durdurma isteğinde olduğuna inanmıyor. Bunun değişmesi lazım. Hem de bunun acilen değişmesi lazım. Çünkü bu konuyu barışçı yoldan çözmek için zaman tükeniyor artık” dedi. Netanyahu ve Barak’ın açıklamaları İran stratejisi konusunda ABD ile İsrail arasında ayrılığın ilk kez bu denli derinleştiğini gösterdi. İsrail’in kısa ve orta menzilli füze saldırılarına karşı geliştirdiği “Demir Kubbe” için ABD Başkanı Barack Obama 70 milyon dolar yardımı geçen hafta onaylamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle