GeriGündem İsrail’de bir Mavi Marmara krizi daha
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail’de bir Mavi Marmara krizi daha

İsrail’de bir Mavi Marmara krizi daha
refid:21379612 ilişkili resim dosyası

İsrail Yüksek Mahkemesi bugün sıra dışı bir karar alarak Başsavcı Yehuda Weinstein’dan, neden Mavi Marmara filosuna katılan milletvekili Hanin Zuabi ve İslami Hareket lideri Şeyh Raid Salah hakkında kovuşturma yapılmadığı konusunda açıklama istedi.

Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Michael Ben-Ari, aktivist Itamar Ben-Gvir ve Vatanımız İsrail Hareketi’nin başvurusu üzerine dün mahkemede bir oturum düzenlenmişti.

 

Başvuruda Zuabi ve Salah hakkındaki davanın neden kapatıldığı konusunda detaylı bir açıklama talep edilmişti. Dilekçe sahipleri davayla ilgili gerekçeli kararın açıklanmasıyla karardaki sorunların net bir şekilde ortaya çıkacağını savunmuştu.

 

İsrail devleti daha önce kararla ilgili sadece kısa bir basın açıklaması yaparken, detay verilmemişti.

 

Güçler ayrılığı ilkesi doğrultusunda İsrail mahkemesi davaların kapatılmasını savcılığa bırakıyor. Kapatılan davalarda çoğunlukla basın bülteni bile yayınlanmıyor.

 

Yüksek Mahkeme’nin normalde davaların kapatılması yönündeki kararlara karışmaması bu son gelişmeyi daha da ilginç hale getirdi. Mahkemenin karar metninde daha önceki herhangi bir emsal karara referans verilmemesi de dikkat çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle