Gündem Haberleri

  İsrail Büyükelçisi AKP’yi ziyaret etti

  ANKA
  21.02.2006 - 14:38 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı’nın dün Hamas brifingi teklifini kabul etmeyen İsrail Büyükelçisi Pinhas Avivi AKP Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

  Hamas heyetinin Türkiye ziyaretinin ciddi bir sıkıntı yarattığı Türkiye-İsrail ilişkilerinde "pürüz giderme" çabaları başladı. Büyükelçi Avivi, AKP Genel Merkezi’nde genel başkan yardımcıları Şaban Dişli ve Akif Gülle ile biraraya geldi. AK Parti Genel Merkezi'ndeki görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü. İsrail Büyükelçisi Pinhas Avivi’nin AKP Genel Merkezine yaptığı görüşmenin AKP’nin daveti üzerine gerçekleştiği öğrenildi.
    
  Dışişleri Bakanlığı’nın brifing önerisini geri çevirerek dikkatlerini üzerine çeken İsrail’in Ankara Büyükelçisi Avivi, bu sabah AKP’nin dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı Şaban Dişli tarafından partiye davet edildi. Büyükelçi Avivi, daveti kabul etti.

  Avivi, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Şaban Dişli ve Akif Gülle ile AK Parti Genel Merkezi'ndeki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Partilerle zaman zaman yaptığımız normal görüşmelerden biriydi. Görüşmede, taraflar arasındaki ilişkilerin geleceğini değerlendirdik” dedi.

  İki ülke arasındaki olumlu ilişkilere işaret eden Avivi, “Bu ilişkilerin gelecekte de sürdürülmesi, iki taraf için de önemlidir” diye konuştu. İsrail diplomatik kaynakları, AKP’nin davetinin Avivi’ye Hamas heyeti ile yapılan görüşmeler konusunda bir brifing verilmeye yönelik olmadığını belirterek, "Belki ikili ilişkilerin iyi olduğu konusunda bize güvence vermek istiyorlar" yorumunu yaptı.
    
  İsrail Büyükelçi Avivi dünkü daveti reddetme gerekçesini, "Hamas hala İsrail'i yok etmek istiyor, tavrı belli, bu konuda brifing almamıza gerek yok" sözleriyle açıklamıştı.
   
  Dışişleri Bakanlığı, Hamas heyetinin Ankara ziyaretinin ardından Ortadoğu Dörtlüsü olarak bilinen ABD, Avrupa Birliği, Rusya ve Birleşmiş Milletler'in Ankara'daki misyon şeflerini bilgilendirmişti

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı