Gündem Haberleri

  İsrail binlerce Filistinlinin ikametini iptal etti

  Hürriyet Planet
  11.05.2011 - 13:22 | Son Güncelleme:

  İsrail'in, 1967-1994 yılları arasında yurt dışına giden yaklaşık 140 bin Filistinli'nin ikamet haklarını, önceden uyarıda bulunmadan, gizlice iptal ettiği ortaya çıktı.

  Haaretz gazetesinin ele geçirdiği belgeye göre, Adalet Bakanlığı'nın Batı Şeria'daki ofisinin danışmanı, Filistinlilerin ikamet haklarının iptalinde gizli bir prosedür uyguladığını itiraf etti.

  Belgeye göre, söz konusu uygulama Batı Şeria'nın işgal edildiği 1967 ile Oslo Anlaşması'nın imzalandığı 1994 yılları arasında Batı Şeria'dan yurt dışına çıkan Filistinlileri hedef aldı.

  O dönemde, Ürdün yoluyla ülke dışına çıkmak isteyen Filistinlilerden kimlik kartlarını sınırdaki Allenbi geçiş noktasında bırakmaları talep edildi.

  Filistinlilere kimlikleri karşılığında, çıkışlarına olanak sağlayan bir başka belge verildi ve 3 yıl için geçerli olan bu kartlara, birer yıllık sürelerle üç kez uzatma hakkı tanındı.
         
  Kartlarının vadeleri bittiğinde 6 ay içinde dönmeyen Filistinlilerin belgelerine "artık ikametlerinin olmadığı" kaydının düşüldüğü belirtildi.
         
  Belgede, Filistinlilere bu süreç konusunda uyarıda bulunulduğundan bahsedilmediği vurgulandı.
         
  UYGULAMA SÜRÜYOR

  Haaretz, İsrail Merkezi İstatistik Bürosu verilerine göre, 1994 yılında  Batı Şeria'daki Filistinlilerin sayısının 1 milyon 50 bin kişi dolayında olduğunu; bu uygulama olmasaydı, nüfusun o günkü rakamdan yüzde 14 daha fazla  olacağını vurguladı.

  Haberde, benzer bir uygulamanın bugün Doğu Kudüs'te ikamet hakları bulunan Filistinliler için de geçerli olduğu ve 7 yıldan fazla ülke dışında bulunanların geri dönüş haklarını kaybettikleri de hatırlatıldı.

  'SAVAŞ SUÇU'

  Filistinli eski Başmüzakereci Saib Erekat, İsrail'in Filistinlilerin ikamet haklarını gizlice iptal etmesi konusunda, bunun "bir savaş suçu" olduğunu söyledi.

  Erekat, haberin Haaretz'de yer almasının ardından gazeteye gönderdiği açıklamada, söz konusu uygulamayı, savaş suçu ve İsrail'in Batı Şeria'nın nüfus yapısını bozma girişimi olarak nitelendirdi.


         

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı