Gündem Haberleri

  İsrail Batı Şeria'dan çıkmadan barış olmaz

  ANKA
  19.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  New York Times’ın tanınmış köşe yazarı Thomas Friedman, İsrail’in Batı Şeria’dan güvenli bir biçimde çıkmaya yönelik daha ciddi bir çaba göstermeden Mısır, Türkiye ve Avrupa ile ilişkilerini asla iyileştiremeyeceğini savundu.

  Friedman, İsrail’in “tehlikeli durumda bulunduğunu, tarihinde ilk defa aynı zamanda bölgenin üç süpergücü olan Türkiye, İran ve Mısır ile ilişkilerinin kötü olduğunu” belirterek Tel Aviv, Batı Şeria’ya yönelik daha ciddi bir çaba göstermeden, Mısır, Türkiye ve Avrupa ile bağlarını asla iyileştiremeyeceğini savundu.

   

  New York Times yazarı, “Bibi ve Barak” başlıklı yazısında ABD Başkanı Barack Obama’nın, bir Amerikan operasyonuyla öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i bulma konusunda gösterdiği kararlılığı Ortadoğu konusunda da ortaya koymasını istedi.

   

  İsrail Başbakanı Binyamin (Bibi) Netanyahu’nun, daima ülkesinin neden destek kaybettiğini, dünyanın, düşmanlarla çevrili küçük bir ülkeden neler beklediğini sorguladığını kaydeden Friedman, “Dünya adına konuşamam ama kendi adıma konuşabilirim” dedi.

   

  “İSRAİL TEHLİKE ALTINDA”

  Bunun ardından Friedman, “daha demokratik bir Arap dünyası”nın ve İsrail’in dünya çapında “apartheid Güney Afrika”ya benzetebilmesi gibi bir duruma düşmesi olasılığının karşısında Tel Aviv’in tüm yaratıcılığını kullanarak, “Batı Şeria’yı bir Filistin devleti için güvenli bir biçimde feragat etme yolları”nı bulması gerektiğini savundu. Friedman şunları yazdı:

   

  “İsrail tehlikeli bir durumda. Tarihinde ilk defa aynı zamanda bölgenin üç süpergücü, Türkiye, İran ve Mısır ile kötü ilişkileri var. Buna ek olarak da Avrupa’daki desteği hızla eriyor. Bugün ABD, İsrail’in tek dostudur. Bu gerginliklerin tümü, kesinlikle sadece İsrail’in kusuru değil özellikle İran ile yaşananlar ancak İsrail, Batı Şeria’dan güvenli bir biçimde çıkmak için daha ciddi bir çaba olmadan Mısır, Türkiye ve Avrupa ile bağlarını asla iyileştiremeyecek.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı