Gündem Haberleri

  İsrail basını Arafatı gömdü

  Hürriyet Haber
  05.12.2001 - 16:35 | Son Güncelleme:

  İsrail tarafından etrafındaki çember giderek daraltılan Filistin lideri Yaser Arafat`ın öldürülmemesi için İsrail`in sürekli olarak uyarıldığı bildirildi. Yediot Ahronot gazetesi Şaron`un dünkü kabine toplantısında, ``Bush`a söz verdim. Arafat`a fiziki olarak zarar vermeyeceğim`` dediğini duyurdu.

  İsrail Başbakanı Ariel Şaron`a, başta ABD ve Avrupa Birliği (AB) olmak üzere Mısır ve Ürdün tarafından da ``Arafat`ı öldürme`` uyarısında bulunulduğu kaydedildi. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek`in Arafat`ın kişisel güvenliğinin sağlanması amacıyla İsrail`eüst düzey bir temsilci göndermesi bekleniyor.  

  Haaretz gazetesi, ABD Başkanı George Bush`un son görüşmeleri sırasında Şaron`a ``Arafat`a dokunma`` uyarısında bulunduğunu yazdı. Gazete, Bush`un Arafat`a olan sevgisinden değil, bölgenin tam bir karmaşaya sürükleneceği endişesinden dolayı bu uyarıda bulunduğunu duyurdu. Haaretz, başka bir haberinde, bir süredir ABD ile birlikte hareket eden AB, Rusya ve Birleşmiş Milletler`in (BM) de aynı endişeyitaşıdıklarını yazdı.  
       
  `ÖLDÜRMEYECEĞİZ GÖMECEĞİZ`
       
  Yediot Ahronot, Şaron`un dünkü kabine toplantısında, ``Bush`a söz verdim. Arafat`a fiziki olarak zarar vermeyeceğim`` dediğini duyurdu.  

  ``Arafat`ı öldürmeyeceğiz, gömeceğiz`` başlıklı haberde, Arafat`ıngeleceği konusunda hükümetteki sağ ve sol kanadın görüşleri arasında büyük bir uçurum olduğuna dikkat çekilerek, ``Sola göre terörü durdurmanın tek yolu Arafat yönetiminden geçiyor. Sağa göre ise, Arafat`ın cesedi üzerinden. Bu şu anda kabinede yaşanan görüş ayrılığının son tahlili`` denildi.  

  Haberde, İşçi Partisi kaynaklarına dayandırılarak bundan sonra yapılacak askeri operasyonlarda Arafat dışındaki üst düzey Filistinli yetkililerinin hedef alınacağı belirtildi. Gazete, başka bir haberindede, Gazze güvenlik şefi Muhammed Dahlan`ın bürosunun dün İsrail uçakları tarafından vurulduğunu yazdı.  
       
  ARTIK ARAFAT SONRASI TARTIŞILIYOR
       
  Öte yandan ``Arafat devrilmeli mi?`` tartışmasını geride bırakan İsrail basını, Arafat`ın ne zaman devrilmesi gerektiği ve Arafat sonrasında ne olacağını tartışmaya başladı.  

  Maariv, İsrail`in Arafat`ın tarihi rolünün sona erdiğine inandığını yazdı. Gazetenin yorumunda, istihbarat yetkililerince son yapılan saptamaların, ``Arafat artık stratejik bir değişiklik sağlayamaz. İsrail, Arafat sahayı terk edinceye kadar savaşa hazırlıklı olmalı. Ancak Filistin yönetimindeki ılımlı unsurların güçlenmesi için Arafat`ın gidişi aceleye getirilmemeli`` şeklinde olduğu belirtildi.  

  Jerusalem Post`ta yayınlanan ``Arafat dönemi sona erdi`` başlıklı yorumda, ``Sürgüne gidebilir ama sınırı yürüyerek geçmesi gerekecek yada kalabilir. İki durumda da etkisi ve askeri gücü en aza indirilmiş olacak`` denildi.  

  Yorumda, ``er geç İsrail ile işbirliği yapmayı seçen yeni bir Filistin yönetimi olacak. İsrail`e olan sevgisinden değil, Filistin halkının çıkarları ve refahı için. O zamana kadar bu savaş sürecek`` değerlendirilmesine de yer verildi.  

  Yediot Ahronot, Washington`un Arafat`a, ``Terörle savaşmazsan İsrail`in Filistin yönetimine karşı askeri adımlar atmasını engelleyemem. Bu senin son şansın`` mesajını ilettiğine dikkat çekti.  

  Gazete yorumunda, ``Gitme sırası Arafat`ta`` diyerek ``İsrail`in havai fişek şovu niteliğindeki hava saldırılarından şu anda kurtulmuş olsa da, Arafat rejimi artık kayboldu. Dönemini bitirdi. Arafat`tan İsrail de, Filistin halkı da, dünya da, Arap ülkeleri de yeterince çekti`` değerlendirmesine yer verdi.  

  Aynı yorumda, ``Arafat sonrası ne olacak?`` başlığı altında ``Filistin`in gerçek bir demokrasiye ihtiyacı var. Sivil rejim olmalı,yapılacak serbest seçimlere yabancı polis güçleri tarafından onaylananpek çok aday katılabilmeli`` denildi.  

  Arafat`ın yerine ``demokratik yöntemlerle`` başka bilistinli yetkili getirilmesi gerektiğine dikkat çekilen yorumda, bu ``Filistinli Enver Sedat``ın Arafat`ın yapamadığını yapabilmesi için, Şaron`un karşı çıktığı ``Clinton önerilerini`` uygulaması gerekeceği ifade edildi. Yorumda, ``Bu durumda, Arafat`tan sonra Şaron bizi yönetmeye devam edebilecek mi?`` sorusu soruldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı