Gündem Haberleri

  İsrail ateşkese yanaşmadı

  Hürriyet Haber
  10.12.2001 - 12:30 | Son Güncelleme:

  İsrail, İslami Cihad ve Hamas örgütlerinin bir hafta süreyle ateşkes önerisini reddetti. ABD'nin Ortadoğu temsilcisi Antony Zinni, 48 saat içinde bir gelişme sağlanamaması durumunda bölgeden ayrılacağını açıkladı.

  İsrail Savunma Bakanlığı`nda üst düzey bir yetkili, AFP`ye yaptığı açıklamada, ``bu açıklamaların ciddiye alınacak tarafı olmadığını`` söyleyerek, ``bu tip açıklamaların, bu terör örgütlerinin terör eylemlerine kendilerine kolay gelecek şekilde sürdürmek istediklerini ortaya koyduğunu`` belirtti.

  İsrailli yetkilinin geçici de olsa askeri operasyonları durdurmayıreddetmesi, İsrail`in Filistinlilere karşı bugün bir misillemede bulunması beklentisini artırdı.

  Bu arada, Filistin lideri Yaser Arafat`ın El Fetih örgütüne yakın radikal gruplar El Aksa Şehitleri Tugayları ve Halk Kurtuluş Cephesi yayınladıkları ortak bildiride, ateşkes önerisine katılmadıklarını açıkladılar. Filistinli radikal gruplar, ``silahlı savaşımlarını tüm cephelerdesürdüreceklerini`` bildirdiler.

  Hamas ile İslami Cihad örgütleri, İsrail`in, Batı Şeria ve Gazze Şeridi`ndeki askeri saldırılarını durdurması halinde 1 hafta ateşkese uyacaklarını açıklamışlardı.  
   

  ZİNNİ '48 SAATTE GELİŞME SAĞLANMASSA BÖLGEDEN AYRILIYORUM'
     
  ABD`nin Ortadoğu Temsilcisi Anthony Zinni, İsrail ile Filistin arasında ateşkesin sağlanması yönünde bir ilerleme kaydedilmezse ``48 saat içinde`` bölgeden ayrılacağı uyarısında bulundu.

  İsrailli resmi kaynaklar, Zinni`nin, bölgedeki şiddet eylemlerinindurdurulmasının ele alındığı İsrail-Filistin Yüksek Güvenlik Komisyonutoplantısında, ``48 saat içinde İsrail ile Filistin arasında ateşkesinsağlanması yönünde bir ilerleme kaydedilmezse`` bölgeden ayrılarak ABD`ye dönme uyarısında bulunduğunu ve daha sonra toplantıyı terk ettiğini belirtti.

  Adını açıklamayan üst düzey İsrailli bir yetkili, Zinni`nin bu uyarısının Filistinliler`e yönelik olduğunu iddia ederek, ``Amerika, Zinni`nin görevini baltalayan tarafın İsrail olmadığını çok iyi biliyor`` dedi.

  Filistinli bir güvenlik yetkilisi ise bu uyarının her iki tarafı da kapsadığını kaydetti. Bu arada, İsrailli bir yetkili, yarın, bu konuda yeni bir toplantının yapılmasının öngörüldüğünü belirtti.

  PERES VE ŞAAT BRÜKSEL`DE  
     
  İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ve Filistin yönetiminin Uluslararası İlişkiler Bakanı Nebil Şaat, AB`nin daveti üzerine Brüksel`e geldi.  

  AB Dönem Başkanı Belçika`nın yetkilileri, daveti kabul ederek AB dışişleri bakanlarının bugünkü toplantısına katılmak üzere Brüksel`e gelen Peres ve Şaat`ın ikili görüşmede bulunmalarının beklenmediğini belirttiler.  

  Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt`ın, AB dışişleri bakanlarının  Peres ve Şaat ile görüşmelerinden önce, İsrail ve Filistin bakanlarıyla ayrı ayrı biraraya geleceği kaydedildi.  

  Bölgede durumun gergin olduğunu ve taraflardan itidal isteyeceklerini belirten İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw da ``Barış sürecine destek için buradayız, ancak bölgedeki tarafların desteği olmaksızın barış sürecini harekete geçiremeyiz`` diye konuştu.


  ARAFAT, DOHA`DAKİ İKÖ TOPLANTISINA KATILMIYOR
     
  Filistin Lideri Yaser Arafat`ın, Katar`ın başkenti Doha`da bugün yapılacak İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) toplantısına katılmayacağı bildirildi.

  Filistinli Bakan Saib Erakat Katar, El-Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, ``Arafat, Doha`daki toplantıya katılmayacak. Kendisinin, İsrail saldırganlığı ile mücadele etmek için halkının yanında bulunması gerekiyor. Arafat halkının arasında. Kendisinin Doha`ya gelişinin kolaylaştırılması amacıyla kimseye bir istekte bulunmadık`` dedi.

  Filistin hükümeti yetkililerinden Ahmed Abdülrahman, daha önce yaptığı bir açıklamada, Filistin topraklarındaki durum nedeniyle Arafat`ın bu toplantıya katılmaktan vazgeçebileceğini kaydetmişti.  

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı