Gündem Haberleri

  İsrail-Arap siber savaşı kızışıyor

  Hürriyet Planet
  16.01.2012 - 12:08 | Son Güncelleme:

  İsrail’e kısa bir süre önce siber saldırı düzenleyen Suudi Arabistanlı hacker, kendilerini “Kabus” olarak adlandıran Filistin yanlısı bir grubun düzenleyeceği yeni bir saldırıya karşı uyarıda bulundu. Hamas ise İsrail işgaline karşı “elektronik savaşın artırılmasını” istedi.

  Filistinli hackerların saldırısı sonucu, İsrail’in El Al havayollarına ait internet sitesinin açılmadığı belirtilirken, menkul kıymetler borsasının sayfasında ticari rakamların incelenmesi dışında hiçbir işlem gerçekleştirilemez hale geldi.

   

  Borsa yetkilileri, işlemleri yöneten bilgisayar sisteminin internet sitelerinden ayrı olduğunu ve ticari işlemlerin normal bir şekilde devam ettiğini ifade etti.

   

  İSRAİL-ARAP SİBER SAVAŞI

  İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki siber savaşta tansiyon yükseliyor. “Dünyanın herhangi bir yerine yaşadığını” belirten İsrail yanlısı “Hannibal” takma adını kullanan hacker,  bugün erken saatlerde Facebook kullanıcısı 20 bin Arap’a ait bilgileri yayımladı.

   

  Hannibal ayrıca, İran ve Suudi Arabistan’da yaklaşık 10 milyon kişinin banka hesaplarına ulaşılmasını sağlayacak bilgiye sahip olduğunu öne sürdü.

   

  Hannibal’ın iddialarını araştıran Ynetnews, hacker tarafından yayımlanan bilgilerin Facebook hesaplarını izinsiz olarak kullanmaya yaradığı iddiasını doğruladı.

   

  HAMAS’TAN SİBER SALDIRI ÇAĞRISI

  Hamas’ın sözcüsü Sami Ebu Zühri, dünyanın dört bir yanındaki Filistin yanlısı hackerların İsrail hedeflerine olan saldırılarını artırmalarını istedi. Zühri, “İsrail’e ait internet sitelerine müdahale etmenin direnişlerinde yeni bir alan açacağını ve İsrail işgaline karşı elektronik savaş başlatacağını” söyledi.

   

  İsrail’e yönelik siber saldırılar kapsamında, bugüne kadar yaklaşık 20 bin İsrail vatandaşının kredi kartı bilgileri internette yayımladı. Misilleme olarak İsrail yanlısı hackerlar yüzlerce Arap’ın kredi kartı bilgilerini internette yayımlamıştı.

   

  Kendisini İsrailli bir hacker grubunun lideri olarak tanıtan “Yoni”, Ynetnews’e yaptığı açıklamadı, “Belli bir ülkeyi hedef almıyoruz. Prensiplerimize karşı hareket edenler, dini, inancı ve cinsiyeti fark etmeksizin bizden zarar görür. Masumların zarar görmesinden pişmanlık duyuyoruz ancak cevap eylemsiz kalamayız” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı