GeriGündem İsrail Arafat'ın Beytüllahim'e girişini yasakladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail Arafat'ın Beytüllahim'e girişini yasakladı

İsrail`in, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat`ın Beytüllahim kentine gitmesini yasakladığı bildirildi. Arafat, her yıl Noel`de, Hz. İsa`nın doğduğu yer olarak kabul edilen Bazilika'nın bitişiğindeki Azize Katerin Kilisesi`nde düzenlenen gece yarısı ayinine katılmak üzere Beytüllahim kentine gidiyor.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron`un bürosundan yapılan açıklamada, bugün toplanan güvenlik kabinesinde yapılan oylamada, Arafat`ın Batı Şeria`daki Ramallah kentinden Beytüllahim`e gitmesinin yasaklandığı belirtildi.  

Açıklamada, güvenlik kabinesinin bu kararı ``Arafat`ın Filistinli terör örgütlerini dağıtmak için harekete geçmemesi ve Filistin Yönetimi`nin kontrolündeki bölgelerden İsrail`e yönelik terör eylemlerini önlememesi`` nedeniyle aldığı kaydedildi. 

Arafat ise Filistin`in Sesi radyosuna yaptığı açıklamada, ``Bu benim görevim ve görevimi yerine getirmeye çalışacağım. Yürüyerek de olsa Beytüllahim`e gideceğim`` diye konuştu. 

İsrail tarafından iki hafta önce başlatılan operasyonlar nedeniyleBatı Şeria`nın güneyindeki Ramallah kentinde mahsur kalan Arafat`ın, Beytüllahim kentine gidebilmesi için İsrail`in yönetimindeki bölgeden geçmesi gerekiyor.

PERES, FİLİSTİNLİLERE YENİ BARIŞ PLANI SUNDU

İsrail`in Yediot Ahronot gazetesi, İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres`in Filistinlilere, İsrail`in, imzalandıktan 8 hafta sonra Filistin devletinin kurulmasını kabul edeceği geçici barış planı sunduğunu yazdı.  

Habere göre Peres, bu planı Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Avi Gil aracılığıyla Filistin Meclis Başkanı Ahmed Korey`e iletti.  

Plan, İsrail`in güçlerini, geçen yıl 28 Eylül`de İntifada`nın başlangıcında işgal ettiği özerk bölgeden çekmesini öngörüyor.  

Planın imzalanmasından sonraki 6 hafta içinde, ABD`nin himayesindebir ateşkesin uygulanması gerekiyor. Bu süre içinde, Filistinliler denetimlerindeki bölgelerde yasadışı olarak bulundurulan silahları toplayacak, İsrail de Filistin topraklarına ve kentlerine uyguladığı ablukayı kaldıracak ve Yahudi yerleşim merkezleri kurulmasına son verecek.  

Anlaşmanın imzalanmasından 8 hafta sonra Filistin devleti ve İsrail`in birbirlerini tanımalarının ardından nihai barış anlaşması için görüşmeler başlayacak.  

9-12 ay içinde sonuçlanması gereken görüşmelerde sınırların belirlenmesi, su paylaşımı, güvenlik, Filistinli mülteciler, Kudüs`ün statüsü, Yahudi yerleşimciler, ekonomik ve bölgesel işbirliği konularına çözüm getirilmeye çalışılacak.  

Varılan anlaşmalar, 18-24 ay içinde uygulanmaya başlanacak ve uluslararası topluluktan, maddi destek ve barışı güvence altına alacakbir güç talep edilecek.  
     
İSRAİL SAĞI, PLANA KARŞI
     
Bu arada, İsrail Başbakanı Ariel Şaron`un sağcı Likud partisinin bu plana karşı çıktığı bildirildi. Parti yetkilileri, Şaron`un, ``bu hayali ve tehlikeli plana onay vermediğini`` söylediler.  

Aşırı sağcı Ulusal Birlik partisi milletvekili, Turizm Bakanı Benny Eilon da, hükümetin şiddet altında görüşme yapmama siyasetine karşı geldiği ve Başbakan ile açıkça ``alay ettiği`` gerekçesiyle Peres`in görevden alınması gerektiğini savundu.  
     
ŞARON: `ŞİDDET VARKEN GÖRÜŞME YOK`
     
Başbakan Ariel Şaron da, Filistinlilerle görüşmek için önce şiddetolaylarına son verilmesi yönündeki isteğini yineledi. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, başbakan ve hükümetin, İsrail devletinin Filistinlilerle siyasi görüşmeler yapması için 5 şartın yerine getirilmesini istediği belirtildi.  

Bu şartlar, teröristlerin ve suç ortaklarının yakalanması, Filistin yönetimindeki topraklarda bulunan yasadışı silahların toplanarak ABD`ye teslim edilmesi, terör örgütlerinin dağıtılması ve liderlerinin yakalanması, suikastlara karşı etkili mücadele ve şiddet olaylarına kışkırtmaya son verilmesi olarak sıralandı.  
  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle