Gündem Haberleri

  İsrail-Afganistan gizli temasları

  KUDÜS (A.A)
  06.02.2006 - 10:40 | Son Güncelleme:

  İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin iki yakın çalışma arkadaşının, Afgan meslektaşlarıyla gizli temaslarda bulunmak üzere İngiltere'nin başkenti Londra'ya gittiği bildirildi.

  Maariv gazetesinin haberinde, Dışişleri yetkilileri Ron Prossor ile Yaki Dayan'ın hafta sonunda Londra'ya gittiği ileri sürüldü. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Regev ise haberi doğrulamadı, ancak “İsrail, Arap ve Müslüman dünyayla ilişkilerini iyileştiriyor. İsrail ile Arap ve Müslüman dünya arasında dostane ilişkiler olmaması için hiçbir sebep yok” ifadesini kullandı.

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ekim ayında Yediot Aharonot gazetesine verdiği demeçte, “Afganistan, Filistinliler kendi devletlerine sahip olduğunda memnuniyetle İsrail ile diplomatik ilişki kuracak” demişti.

  LİVNİ, ABD'YE GİDİYOR

  Bu arada, Dışişleri Bakanı Livni'nin resmi ziyarette bulunmak amacıyla bugün ABD'ye gideceği bildirildi.
  Sözcü Refev, akşam saatlerinde ABD'ye gitmesi beklenen Livni'nin, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice başta olmak üzere Amerikalı yetkililerle temasta bulunacağını kaydetti.

  Sözcü, Livni'nin ziyaretiyle ilgili ayrıntıların daha sonra açıklanacağını ifade etti. Basındaki haberlere göre, Livni'nin ziyareti, İran'a ve Filistin'de seçimleri kazanan Hamas'a karşı İsrail-Amerikan siyasi koordinasyonuna yönelik. Haberlere göre, Livni'nin aynı tarihlerde ABD'de olacak Ürdün Kralı Abdullah ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile de görüşmesi bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı