Gündem Haberleri

  Isparta'da kuduz karantinası

  Mehmet ERÇAKIR/ ISPARTA, (DHA)
  04.12.2009 - 14:42 | Son Güncelleme:

  ISPARTA'nın Sütçüler İlçesi'nde saldırgan davranış sergileyen, bir süre sonra da ölen kediden alınan numunelerin test sonuçları kuduz olduğunu gösterince ilçe karantinaya alındı.

  Sütçüler'de ölen bir kedinin kuduz olduğu anlaşılınca ilçe merkezi karantinaya alındı. Böylece Isparta'da aktif karantina bölge sayısı 10’a yükseldi. İlçe Hayvan Zabıtası Komisyonu kararıyla, Sütçüler'e hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. Hayvan Sağlık Şube Müdürü İsmail Uz, ölen kedinin kuduz mikrobu taşıdığının anlaşılmasıyla ilçe merkezinde tedbirlerin zaman geçirilmeden alındığını kaydetti. Uz, şöyle dedi:
  “Hayvanın kuduzdan öldüğü tespit edilince kediyle teması olanları hemen aşılamaya aldık. Önceki gün itibariyle 3 vatandaşa aşı yapıldı. İlçe Merkezi, en az 6 ay süreyle karantinaya alındı. Bu süre boyunca Sütçüler’e hayvan ve hayvansal maddelerin giriş ve çıkışı yasaklandı. Şu anda ilçede insan sağlığını tehdit edecek bir durum yok. Kontrollerimiz sürüyor.”

  Hayvan Sağlık Şube Müdürü Uz, Isparta merkez köyleri, Atabey, Eğirdir ve Sütçüler de toplam 10 noktada kuduz karantinasının aktif olarak devam ettiğini belirtti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı