GeriGündem İspanyol Nueva Rumasa'nın 10 şirketi iflasın eşiğinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanyol Nueva Rumasa'nın 10 şirketi iflasın eşiğinde

İspanyol Nueva Rumasa'nın 10 şirketi iflasın eşiğinde
refid:17057111 ilişkili resim dosyası

İspanya'nın en büyük aile şirketlerinden biri olan Nueva Rumasa Grubu, 10 şirketi için iflas koruma kanunundan yararlanmak için başvuruda bulundu.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor        

Nueva Rumasa Grubu'nun sahibi Jose Maria Ruiz Mateos, 6 erkek çocuğunu da yanına alarak basının karşısına çıktı ve çoğunluğu gıda üzerine olan Clesa, Garvey, Dhul, Elgorriaga, Trapa, Queseria Menorquina, Hotasa, Carcesa, Hibramer firmaları ile Rayo Vallecano kulübü için iflas koruma kanununa başvuracağını açıkladı.

Toplamda 700 milyon euro borcu bulunan Nueva Rumasa Grubu'nun, bünyesinde yeralan 10 büyük firmayı kurtarmak için önünde aylık bir süre bulunuyor.

Nueva Rumasa, bu zaman içinde alacaklılarla müzakere masasına oturup, dışarıdan kendisine sermaye getirecek yeni bir yatırımcı ortak arayacak.

Grubun toplam değerinin 6 milyar euro olduğunu ve 6 bini sendikalı toplam 10 bin işçi çalıştırdığını anlatan 79 yaşındaki Jose Maria Ruiz Mateos, 5 bin yatırımcısını rahatlatmak için, “Tanrı adına yenin ederim ki, paraların tamamı sağlıklı durumda. Her kuruşuna kadar tüm yatırımcıların parasını ödeyeceğiz. Onların paralarını ödemeyi bırakmadan önce kendimi vururum” şeklinde konuştu.

Ruiz Mateos, bu zamana kadar hiçbir işçiyi işten çıkartmadıklarını şimdi de bunu yapmayacaklarını söyledi.

İKİNCİ LİG LİDERİ RAYO VALLECANO DA İFLASA GİDİYOR

Bu arada 2. ligde lider durumda bulunan Rayo Vallecano kulübü de 21,72 milyon euro  borçla iflasa doğru gidiyor. 1996 yılından bu yana Nueva Rumasa'nın sahibi olduğu Madrid bölgesinin kulübü Rayo Vallecano, toplam 600 bin euro olan 6 eski futbolcusuna ödeme yapamadığı için davalık durumda bulunuyor.

Rayo Vallecano, sezon sonuna kadar liderliğini koruyup 1.lige çıkmayı başarırsa bunun kulüpteki ekonomik sorunların da çözümü anlamına geleceği, o yüzden futbolcuları mevcut krizin dışında tutmak için büyük çaba sarf edildiği belirtiliyor.

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

 

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetEkonet


Yorumları Göster
Yorumları Gizle