Gündem Haberleri

  İspanyol mahkemesinden okullarda haç açıklaması

  A.A.
  15.12.2009 - 13:49 | Son Güncelleme:

  İspanya'nın Castilla y Leon özerk bölgesindeki Yüksek Mahkeme, okullarda haç sembolünün ancak ailelerin talep etmesi halinde kaldırılabileceğine karar verdi.

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) geçen ay aldığı bir kararda, "okullarda haç sembolünün öğrencilerin din özgürlüğünü ihlal ettiğine" kanaat getirmesiyle Avrupa'nın birçok ülkesinde olduğu gibi İspanya'da da yeni bir tartışma başlattı.

  İlk olarak bir parlamento komisyonu, AİHM kararının uygulanması için hükümetin yasal girişimde bulunması yönünde karar aldı. Ardından Valladolid kentinde üç öğrenci velisinin başvurusu üzerine Yüksek Mahkeme, okullarda haçın ailelerin talebine göre kaldırılabileceğine hükmetti.

  Mahkemenin kararına tepki gösteren Katolik Öğrenci Velileri Konfederasyonu (CONCAPA) Başkanı Luis Carbonel, mahkemenin azınlığa göre karar aldığını ve bunun "antidemokratik olduğunu" savundu. İspanya Öğrenci Velileri Dernekleri Konfederasyonu (CEAPA) Başkanı Pedro Rascon ise İspanyol mahkemesinin AİHM'nin kararını uygulamadığını ve herkesi memnun etmeye çalışan, netliği olmayan bir karar aldığını söyledi.

  Adalet Bakanı Francisco Caamano ise konuyla ilgili olarak, "Mahkeme kararına saygı duyuyorum, ancak genel kuralları parlamento belirler" değerlendirmesinde bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı