Gündem Haberleri

  İspanyol baharında gerilim artıyor

  A.A / hurriyet.com.tr
  27.05.2011 - 17:32 | Son Güncelleme:

  İspanya'da ekonomik krize karşı 15 Mayıs'tan beri düzenlenen gösteriler sürerken, Barcelona'da polisin göstericilere müdahale etmesi sonucu 117 kişi yaralandı.

  İSPANYA'DA GÖSTERİCİLERE SERT MÜDAHALE / FOTO GALERİ

  Barcelona'daki Katalonya Meydanı'nda kamp kuran gençleri dağıtmak isteyen polis, göstericilerin direnmesi üzerine coplarla saldırdı.

  Sabah erken saatlerde meydana gelen Katalan polisi, göstericilerden meydanı  boşaltmasını istedi. Yerde oturma eylemi yaparak gitmeye razı olmayan  göstericilere karşı polisin cop kullanmasıyla başlayan olaylarda toplam 117  kişinin hafif yaralandığı açıklandı.
         
  İspanyol haber ajanslarından verilen bilgilerde, yaralılardan 33'ünün polis olduğu, 12 kişinin de hastanede tedavi gördüğü bildirildi. Göstericilerin  internet üzerinden iletişim kurmalarını engellemek için bir süreliğine internet  bağlantıları kesildi.

  GEREKÇE MAÇ
         
  Barcelona Belediyesi'nden yapılan açıklamalarda, meydanın boşaltılmasına gerekçe olarak, Barcelona ve Manchester United takımları arasında yarın Londra'da  oynanacak Şampiyonlar Ligi finali sonrasında olası kupa kutlamalarının bu  meydanda yapılacak olması gösterildi.

  Yetkililer, meydanın temizlenip güvenliğin  sağlanmasının ardından, sistem karşıtı göstericilerin pazar günü tekrardan  meydanda toplanmalarına izin vereceklerini söylese de polisin gittiğini gören  göstericilerin tekrar meydana geldikleri görüldü.

  MADRİD'DE GERGİN BEKLEYİŞ
         
  Bu arada gösterilerin başlangıç yeri ve merkezi olan Madrid'deki Sol  Meydanı'nda gergin bekleyiş devam ediyor.

  Madrid Özerk Yönetimi Başkanı Esperanza Aguirre, İçişleri Bakanlığı'ndan Sol Meydanı'nın boşaltılmasını istedi. Aguirre,  esnafın satışlarının yüzde 70 düşmesini, mağazalardan gelen tepkileri, meydandaki  sağlıksız koşulları ve güvenlik problemini öne çıkardı. İçişleri Bakanı Alfredo  Perez Rubalcaba'nın da polis ile bir toplantı yaparak Sol Meydanı'ndaki durumu  analiz edeceği bildirildi.
         
  Öte yandan Barcelona'daki olaylardan dolayı Sol Meydanı'nda bu akşam  saatlerinde bir gösteri yapılacağı duyuruldu. Barcelona'daki sistem karşıtlarına  destek vermeyi hedefleyen gösterilerin ülkenin diğer kentlerinde de düzenleneceği  kaydedildi.
         
  "Hemen gerçek demokrasi" adlı sivil toplum örgütünün girişimiyle 15 Mayıs'tan  beri başta Madrid'deki Sol Meydanı olmak üzere İspanya'nın birçok kentinde  meydanlarda toplanan göstericiler, işsizliği ve ekonomik krizi protesto ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı