GeriGündem İspanya'ya güveniyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanya'ya güveniyorum

İspanya'ya güveniyorum
refid:15073328-spot ilişkili resim dosyası

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Madrid'e yaptığı ziyarette, ekonomik krizle boğuşan İspanya'nın ekonomisine güvendiğini, mali sıkıntılarla baş etmek için attıkları adımların takdir edilmesi gerektiğini belirtti.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile görüşmesinden sonra basına açıklama yapan Kahn, “İspanyol ekonomisine güveniyorum ve hükümetin krizi frenlemek için aldığı önlemlerin çok etkili olduğuna inanıyorum”dedi. 

 

Sosyalist hükümetin, kamu açığını düşürmek için 2011 yılı sonuna kadar yapacağı yaklaşık 16 milyar euroluk tasarrufun “gelecek için çok faydalı olacağını” savunan Kahn, "iyi yolda gidildiğini" belirtti.   

 

Zapatero hükümetini öven Kahn, İspanya'da büyük tartışmalara yol açan, sendikaların karşı çıkarak genel greve gideceği açıkladığı, hükümetin iş yasası değişikliğini de “takdir edilmesi gereken bir karar” olarak yorumladı.

  

IMF Başkanı, “İspanyol ekonomisi büyük bir büyüme potansiyeline sahip.Kamu açığının çok hızlı bir şekilde düşürüleceğine eminim. Zapatero, ülke ekonomisinin gelecek 20 yılda büyümeye devam edecek temellere sahip" şeklinde konuştu.

 

IMF’DEN BORÇ ALINMAYACAK

Zapatero da finans sisteminin yeniden yapılanmasıyla ilgili çalışmaların bu ay sonunda tamamlanmasının ardından, İspanya'nın dış ve iç borçlarını ödeme gücüne sahip olduğuna ilişkin bilgilerin Merkez Bankası tarafından açıklanacağını duyurdu.

 

“Ülkemin borçlarını ödeme gücüne her zaman güvendim” diyen Zapatero,ekonomik krize karşı yeni önlemler alınmasının şu an için gündemlerinde olmadığını ifade etti. İspanya Başbakanı, iş yasasındaki değişiklikle ilgili yasa tasarısının parlamentodan geçmesi için gerekirse Ağustos ayında bile çalışacaklarını söyledi.

 

Öte yandan Zapatero'nun IMF'den borç isteyeceğine ilişkin İspanyol basınında yer alan bazı iddialar, hem Zapatero hem de Kahn tarafından yalanlandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle