Gündem Haberleri

  İspanya'dan gelen sürpriz ceza

  Hürriyet Haber
  19.01.2002 - 15:45 | Son Güncelleme:

  Taksim'deki bir otelin Genel Müdürü olan Ali İmdat Uçar, bugüne kadar hiç gitmediği İspanya'nın Las Palmaskenti emniyetinden kendisine trafik cezası makbuzu gönderilince büyük şaşkınlık yaşadı.

  Kiralık arabayla seyir halinde iken cep telefonu kullandığı ve polisin "Dur" ihtarına uymadığı iddia edilen Uçar, yanlışın düzeltilmesi için Türkiye`nin İspanya Büyükelçiliği`ne başvurdu.

  Madison Oteli'nin Genel Müdürü Uçar (48), A.A muhabirine yaptığı açıklamada, arkadaşı olan Topkapı`daki Olcay Oteli`nin Genel Müdürü Osman Öztürk`ün kendisini arayarak, İspanya`dan adına bir mektup geldiğini bildirdiğini söyledi. 

  Mektubu alıp, tercüme ettirdikten sonra hayrete düştüğünü anlatan Uçar, olayı şöyle özetledi: "Mektupta, Las Palmas`ta Citroen marka bir aracı kredi kartım vasıtasıyla kiraladığım, daha sonra bu arabayla seyir halinde iken ceptelefonu kullandığım ve polisin `dur` ihtarına uymadığım iddia ediliyor. Trafik cezası olarak benden 10 bin peseta ödemem isteniyor. İspanya`da sadece 1992 yılında Mallorca kentinde bulundum. Bu tarihtensonra o ülkeye hiç gitmedim. Oysa bana gönderilen mektupta trafik suçunu 15 Mart 2001 tarihinde, saat 15.55`te işlediğim belirtiliyor. Ne ilginçtir ki mektup, benim adıma Topkapı`daki bir otele gönderilmiş. Öğrendiğim kadarıyla İspanya`da araba kiralamak için sadece kredi kartı kullanılıyormuş. Orada benim adıma düzenlenmiş kredi kartı veya pasaportla dolaşan biri bu suçu işlemiş olabilir. Daha sonra adıma gönderilen ikinci mektupta da trafik cezasını ödemediğim takdirde faiz işletileceği ifade ediliyordu."

  Uçar, mektupların içeriğini anladıktan sonra İspanya`nın İstanbul Başkonsolosluğu`na müracaat ettiğini, konsolosluk görevlilerinin kendisine yardımcı olamayacaklarını söyleyerek, Türkiye`nin İspanya Büyükelçiliği`ne başvurması gerektiğini söylediklerini anlattı.  

   Bunun üzerine Türkiye`nin İspanya Büyükelçiliği`ne bir dilekçeyle başvurduğunu dile getiren Uçar, taşıdığı yeşil pasaportun fotokopisinive İspanya`dan kendisine gönderilen evrakları Büyükelçiliğe ulaştırdığını bildirdi. 

  Uçar, konuyla ilgili olarak Büyükelçiliğin bir araştırma yaptığını, ancak şu ana kadar bir sonuç alınamadığını ifade ederek, şunları söyledi: "Cezanın miktarı önemli değil. 70-80 milyon Türk Lirası`na karşılık geliyor, ancak ben böyle bir suç işlemedim. Bu basit bir kredi kartı sahtekarlığı olabilir. Ama farklı bir konu, örneğin terör boyutu olan bir konu olabilir ve mağdur olmama yol açabilirdi. Büyükelçilikten gelecek cevaba göre gerekirse yasal yollara başvuracağım." 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı