Gündem Haberleri

  İspanya'da ekonomik kriz orduyu da vurdu

  A.A.
  12.10.2011 - 13:55 | Son Güncelleme:

  İspanya'da mevcut ekonomik kriz Silahlı Kuvvetleri de olumsuz yönde etkilerken, Savunma Bakanlığı'nın tasarrufa gitmesinin zorunlu olduğu öne sürüldü.

  El Pais gazetesi, son dönemlerde sıkça tartışılan ve Eylül ayı sonlarında Meclis Savunma Komisyonu'nda da ele alınan Savunma Bakanlığı'ndaki krizle ilgili yapılan görüşmelerin belgelerini yayımladı.

  Haberde, Silahlı Kuvvetler'in silah alım programı kapsamında 2025 yılı sonuna kadar yaklaşık 27 milyar euro borçlandığı ve bunu ödeyecek bütçesinin olmadığı belirtildi.

  FELÇ TEHLİKESİ

  Savunma Bakanlığı Müsteşarı Constantino Mendez'in meclis komisyonuna sunduğu raporda, orta ve uzun vadede silah ve askeri araç alımıyla ilgili yeni bir bütçe oluşturulmasının şart olduğu vurgulanırken, "öngörülen alımlar, Silahlı Kuvvetler'in çalışma mekanizmasını felç edebilir" uyarısı yapıldı

  Bakanlık'ın 2009 Aralık ayında onayladığı ve 2025 sonunu hedef alan programına göre, başta 87 adet Eurofighter avcı uçağı, 45 adet NH-90 tipi helikopter ve 235 adet savaş tankı olmak üzere çok sayıda siparişi bulunurken, ilk başta 26 milyar 692 milyon avro olarak öngörülen harcamaların en iyi koşulda yüzde 30 en kötüsünde ise yüzde 50 oranında arttığı savunuldu.

  5 MİLYARDAN EURODAN FAZLA TASARRUF İSTENİYOR

  Savunma Bakanlığı'nın mevcut şartlarda öncelikli olarak en az 5 milyar 200 milyon euroluk tasarrufa gitmesi gerektiği belirtilirken, çözüm önerilerinin, 2025 yılına kadar olan son ödemenin 2030'a uzatılması ve iptal edilebilecek anlaşmaların iptal edilmesi ya da bazı siparişlerin sayısının azaltılması olduğu kaydedildi.

  Bakanlık'ın ayrıca silah alımından dolayı Endüstri Bakanlığı'nın verdiği 14 milyar euroluk faizsiz krediyi de geri ödemesi gerekiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı