Gündem Haberleri

  İspanya tasarruf bankalarını kamulaştıracak

  Reuters
  23.01.2011 - 13:05 | Son Güncelleme:

  Konuyu yakın kaynakların Reuters’e verdiği bilgilere göre, İspanya ‘cajas’ olarak bilinen bölgesel tasarruf bankalarını, piyasalardan para toplaması için kısmen devlet bünyesine geçirmeyi planlıyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor  

    

  Elde edilen bilgilere göre, İspanya hükümetinin desteklediği bankaları yeniden yapılandırma fonu, yatırımcıların çok fazla ilgi göstermediği bu bankaların hisselerini satın alacak. 

   

  Ağır bir borç yüküyle boğuşan tasarruf bankaları ve oldukça pahalıya patlaması beklenen kurtarma fonu, bütçe açığını azaltmaya çalışan Madrid hükümetinin önündeki en büyük engeller olarak görülüyor.

    

  İspanya Merkez Bankası ve hükümetse, İspanya’nın bölgesel bankalarında yapısal değişiklik gerçekleştirecek kanunlar konusundaysa fikir ayrılığı yaşıyor.

   

  El Pais gazetesinde yayımlanan bir haberde, Merkez Bankası ve hükümetin, bankaların finans birimleriyle, diğer faaliyetlerini birbirinden ayırmayı planlayan kanunlar konusunda anlaşmazlık yaşadığı belirtildi.

   

  İspanya Merkez Bankası’na yakın kaynaklara dayandırılan haberde, hükümetin reformların hızını artıracak kanun değişikliğini ay sonuna kadar açıklayacağına işaret edildi.

   

  Madrid hükümeti, bu değişiklikle birlikte bölgesel bankaların piyasalardan para toplayabilmesini ve sermaye aktarımı konusunda hükümete olan bağlılıklarını azaltmasını umut ediyor.

   

  Cajas’ların geri ödenmeyen konut kredilerinden zararını karşılamak için 40-50 milyar euroluk sermaye ihtiyacı olduğu belirtildi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı Reuters’ta “Spain plans partial nationalization of savings banks” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı