Gündem Haberleri

  İspanya, karikatürler için diplomasiyi sürdürüyor

  A.A.
  15.02.2006 - 15:54 | Son Güncelleme:

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasının ardından Batı ve İslam dünyası arasındaki gerginlikleri gidermek için yoğun diplomasi trafiği yürüten İspanya, Medeniyet İttifakı projesini ön plana çıkartıyor.

  İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, İspanya'daki İslam toplumunun temsilcileriyle bugün başbakanlık konutunda bir araya geldi. Zapatero'nun görüşmede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte yayımladığı “sükunet ve sakin olma” çağrısını yinelediği ve İslam toplumunun temsilcilerinin de buna yüzde 100 destek verdiklerini açık bir şekilde söyledikleri ifade edildi.

  Bu arada, Meclis Dışişleri Komisyonu, İspanya'daki Arap ülkeleri büyükelçileriyle toplantı yaptı. İspanya'daki Arap Büyükelçilikleri Konseyi'nin, Erdoğan ve Zapatero'nun yayımladığı ortak metinden dolayı ”memnuniyet duyduğunu” belirttiği ve AB ile BM'nin girişimlerini ”önemli çabalar” olarak gördüğü açıklandı. Meclis Dışişleri Komisyonu, yarın da Türkiye, Pakistan, Endonezya, Senegal, Filipinler, Kazakistan, İran, Malezya, Hindistan ve Bangladeş'in Madrid'deki büyükelçileriyle toplantı yapacak.

  Öte yandan İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın pazartesi günü yaptıkları telefon görüşmesinde, İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürlerin yayımlanmasından sonra çıkan olayları ve Medeniyetler İttifakı projesini konuştukları bildirildi.

  İspanyol haber ajansı EFE'nin verdiği haberde, Rice'ın Moratinos'a telefon ettiği ve iki tarafın da ifade özgürlüğünü garanti altına almak ve inançlara saygı konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun eşbaşkanlığında yürütülen Medeniyetler İttifakı projesine destek verdiği söylenen Rice'ın, gerginliklerin yaşandığı mevcut durumun düzelmesine Medeniyetler İttifakı'nın katkıda bulunacağına inandığını ifade ettiği kaydedildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı