Gündem Haberleri

  İspanya Faslı Ömer Nakça'yı tutukladı

  (a.a.)
  16.01.2006 - 21:41 | Son Güncelleme:

  İspanya'da geçtiğimiz hafta yapılan radikal terör gruplarına karşı operasyonda yakalanan 20 kişinin lideri olduğu belirtilen Faslı Ömer Nakça tutuklandı.

  Ulusal Mahkeme Hakimi Fernando Grande Marlaska tarafından bugün sorgulanan Nakça, İspanya'da faaliyet gösteren Fas İslami Mücadele Örgütü (FİMÖ) ve Cezayirli radikal dinci Salafist Grup'un lideri olmak, Irak'ta terörist saldırı düzenlemek üzere İspanya'dan adam bulup, eğitip, Irak'a göndermek ve 11 Mart 2004 tarihinde 191 kişinin ölümüne neden olan Madrid'te düzenlenen terör saldırılarıyla bağlantılı bazı kişilerin İspanya'dan kaçmasına yardımcı olmakla suçlanıyor.

  Belçika'da oturduğu belirtilen Nakça'nın Türkiye, İspanya, İtalya, Almanya, Suriye ve Irak'taki radikal dinci terör gruplarıyla bağlantısı olduğu da kaydedildi.

  Ulusal Mahkeme kaynakları tarafından verilen bilgilerde, geçtiğimiz hafta yakalanan 20 kişiden 18'inin sorgulandığı ve aralarında Türk Saffet Karakoç ve İspanyol eşi Kerime Benedicto Gallego'nun da bulunduğu 15'inin tutuklu yargılanmasına karar verildiği bildirildi.

  3 kişi şartlı serbest bırakılırken, kalan 2 kişinin sorgulamaları yarın yapılacak.

  Madrid ve Katalonya bölgelerinde yakalanan grubun, özellikle terörist saldırı için Türkiye ve Suriye üzerinden Irak'a gönderilen kişilere sahte evrak düzenledikleri iddia edildi.

  Bu arada Ulusal Mahkeme hakimi kaynaklarına dayanarak İspanyol haber ajansı EFE'nin verdiği haberde, tutuklanan gruba ilk olarak FİMÖ'nün Avrupa temsilcisi olan Abdeladim Akoudad'ın liderlik ettiği, Akoudad'ın 2003 Ekim ayında tutuklanmasının ardından liderliği Filali Oulali'nin aldığı bildirildi.

  Tutuklanma olasılığından dolayı Mayıs 2004'te İspanya'dan kaçan Oulali'nin yerine ise Muhammed Mrabet Fahsi'nin aldığı ve geçtiğimiz hafta gözaltına alınan Mrabet'in de tutuklandığı bilgisi verildi.

  Öte yandan geçtiğimiz cumartesi akşamı hakim Grande Marlaska tarafından sorgulandıktan sonra tutuklanan Türk Saffet Karakoç'un da 2002 yılından bu yana FİMÖ'de destek veren biri olduğu ve Karakoç'a grup içinde “Türk İsmail” (İsmail El Turco) olarak takma ad takıldığı açıklandı.

  Karakoç'un İspanyol eşi Benedicto Gallego'nun ise kocasının istediği bilgileri sağlamak ve terör hücresi üyeleri arasında arabuluculuk yapmakla suçlandığı kaydedildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı