Gündem Haberleri

  İspanya El Kaide'ci Türk'ü sorguluyor

  MADRİD (A.A)
  14.01.2006 - 18:24 | Son Güncelleme:

  İspanya'da geçen Salı günü düzenlenen operasyon sırasında gözaltına alınan biri Türk 20 kişinin sorgulamaları sürüyor.

  Başkent Madrid'deki Ulusal Mahkeme'ye getirilen 20 kişiden 8'i Hakim Fernando Andreu tarafından sorgulanırken, Faslı 7 kişi tutuklandı, kadın olan bir kişi şartlı serbest bırakıldı. Barcelona'nın Vilanova i la Geltru ilçesinde yakalanan Saffet Karakoç'un da bugün hakim karşısına çıkarılması bekleniyor.

  Fas İslami Mücadele Örgütü'ne bağlı oldukları belirtilen grubun liderinin Muhammed Mrabet olduğu belirtilirken, tutuklanan kişilerin isimleri; Vilanova'daki El Furkan Camisi imamı Muhammed Samadi, Hasan Mordud, Mustafa Fevzi, Eit Odriss, Mustafa Es Satti, Munir Mraber Fahsi (imamın kardeşi) ve Abdülhak Budina olarak duyuruldu.
  İspanyol resmi haber ajansı EFE, Ulusal Mahkeme hakimi Andreu'ya dayanarak, söz konusu Faslı grubun El Kaide'nin İspanya'daki en önemli kolu olan Cezayirli Belil Bengacem'e bağlı olarak, İspanya'da adam toplamak ve intihar saldırısı için eğiterek Irak'a göndermekle suçlandığını bildirdi.

  Andreu, İspanya'dan Irak'a gönderilen kişilerin, El Kaide ve ona bağlı olduğu sanılan Ebu Musab El Zerkavi yönetimindeki Ebu Hafs El Masri Tugayı'na çalıştıkları konusunda ellerinde yeterince delil bulunduğunu söyledi.
  Geçen Perşembe günü yakalanan Cezayirli Bengacem, Kasım 2003'te Irak'ın Nasıriye kentindeki İtalyan karargahına düzenlenen ve 29 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısını yapan kişi olmekla suçlanıyor.

  Bu arada, İspanyol jandarmasının Fas İslami Mücadele Örgütü'ne bağlı kişileri 2004 Ağustos ayından bu yana izlediği, cami yöneticisi ve grubun lideri olan Muhammed Mrabet'in evinde “garip saatlerde hareketlilik” gözlediği belirtildi. Mrabet'in çok sık İngiltere, Belçika, kuzey Afrika ülkeleri ve Ortadoğu'ya seyahatlerde bulunduğu bilgisi de verildi.

  Vilanova'daki El Furkan Camisi imamı Muhammed Samadi'nin grubun ideolojik lideri olduğu ve aynı zamanda terörist faaliyetlerde kullanılmak üzere para toplayarak yerine ulaştırmakla ilgilendiği ileri sürüldü.

  Diğer tutuklananlardan Hasan Mordud'un 2004 Şubat ayında Suriye'de yakalandığı ve daha sonra serbest kalarak İspanya'ya geldiği, burada da hemen Mrabet ile temasa geçerek emrinde çalıştığı bildirildi. Hakim Andreu, Mustafa Fevzi'nin örgütün altyapı işleriyle uğraşarak, para gönderme işiyle ilgilendiğini, “Abdullah” kod adlı Mustafa Es Satti'nin Mrabet'in en güvendiği insanlardan biri olduğunu ve Abdülhak Budina'nın örgüte finans desteği sağlayan İslami Kültür Derneği'nin yöneticilerinden biri olduğunu savundu.

  Barcelona, Madrid ve Bask bölgesinde düzenlenen operasyonlarda yakalanan 20 kişinin, Fas İslami Mücadele Örgütü ve Cezayir'deki aşırı dinci Salafist Grubu üyesi oldukları sanılırken, her iki grubun liderinin Perşembe günü yakalanan Faslı Ömer Nakça olduğu açıklandı.

  Yakalanan 20 kişiden geriye kalan 12 kişinin sorgulamasının bu akşam sona ermesi beklenirken, Nakça'nın sorgusunun Pazartesi günü başlaması bekleniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı