Gündem Haberleri

  İsmet Paşa'nın defterlerinden Cumhuriyet tarihi

  Hürriyet Haber
  24.01.2002 - 16:32 | Son Güncelleme:

  Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün 1919 ile 1973 yılları arasında tuttuğu günlüklerden yola çıkarak hazırlanan kitap bir sergiye konu oldu. Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi'ndeki İsmet İnönü: Defterlerle Bir Yaşam başlıklı sergi 25 Ocak'ta açılıyor. Sergi, İnönü'nün kişiliğinde Cumhuriyet tarihinden bir kesit sunuyor.

  Sergi., İsmet İnönü'nün asker, devlet adamı, politikacı, muhalefet lideri gibi bilinen kimliklerinin yanısıra ailesi, torunları, arkadaşları, deniz sevgisi, at tutkusu, sigara problemi gibi fazla bilinmeyen yönlerini de gözler önüne seriyor. 

  İsmet İnönü'nün günlüklerinde öğrenciliği, askerliği, Birinci Dünya Savaşı'nın kıtlık yılları, Kurtuluş Savaşı, Lozan Antlaşması, Atatürk ile ilişkileri ve Başbakanlık yılları günışığına çıkıyor.

  Sergi, İsmet İnönü'nün kıyafetleri, madalyaları, satraç takımı, sigaralıkları, ağızlıkları, tabancası ve kendisine verilen armağan ve plaketler gibi özel eşyalarıyla da renkleniyor.

  İsmet İnönü: Defterlerle Bir Yaşam sergisi 9 Şubat tarihine kadar sürecek.

  Cumhuriyet tarihinin ilk 50 yılının baş aktörlerinden biri olan İsmet İnönü'nün günlükleri Yapı Kredi tarafından  Defterler / İsmet İnönü /1919-1973 adıyla iki cilt olarak yayınlandı. Ahmet Demirel'in yayına hazırladığı kitabın önsözünü İnönü'nün oğlu Erdal İnönü yazdı.

  Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi
  İstiklal Caddesi No: 285
  Beyoğlu İstanbul
  Tel: 0 212 252 47 00

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı