Gündem Haberleri

  İsmailağa Camisi'ndeki cinayet davasında karar

  A.A
  01.10.2007 - 12:58 | Son Güncelleme:

  Fatih'teki İsmailağa Camisi'nde emekli imam Bayram Ali Öztürk'ün katil zanlısı Mustafa Erdal'ın öldürülmesine ilişkin yargılanan 2 sanıktan biri 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Fatih'teki İsmailağa Camisi'nde emekli imam Bayram Ali Öztürk'ün katil zanlısı Mustafa Erdal'ın öldürülmesine ilişkin yargılanan 2 sanıktan biri olan İrfan Can'a verilen müebbet hapis cezası, indirimler uygulanarak 4 yıl 2 ay hapis cezasına düşürüldü.

  İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık İrfan Can katıldı. Tutuksuz sanık Ali Akhan ise duruşmaya gelmedi.

  Duruşmada söz alan İrfan Can'ın avukatı Hakan Tunçkol, Bayram Ali Öztürk'ü öldüren Mustafa Erdal'ın birileri tarafından “tetikçi” olarak tutulduğunu ve “tetikçi”nin sağ olarak ele geçirilmesini istemeyen cemaatten bazılarının “B planını” devreye koyarak cemaati, Erdal'ın öldürülmesi için provoke ettiğini öne sürdü.

  Tunçkol, Erdal'ın elinden bıçağı alan Can'ın, fırsatı varken Erdal'ı bıçaklamadığını ve bıçağı başkalarının kullanmasını engellemek için mihraba bıraktığını ifade ederek, müvekkilinin olayla ilgisinin sadece bıçağı maktulün elinden almak olduğunu belirtti.

  Cinayetin provokasyonla meydana geldiğini ve cami dışında bağıran bir grubun, “Vuran adam sünnetsizmiş” şeklinde ifadelerle bunu kanıtladığını kaydeden Tunçkol, Can'ın cinayetten sorumlu tutulmasını gerektirecek hiçbir ifadesinin bulunmadığını ve alınan ifadelerin de avukatları çağrılmadan alındığı için cinayete hüküm verilemeyeceğini iddia etti.

  Tunçkol, müvekkilinin beraatını istedi.

  Sanık İrfan Can da 12 ayı aşkın zamandır cezaevinde suç işlemiş insanlarla beraber suçsuz yere yattığını öne sürdü. Can, bu nedenle psikolojisinin bozulduğunu ve duruşmalarda, içinden mahkemeye heyetine bağırmak geçtiği halde heyete yanlış bir şey söylememek için duruşmalarda kendini tuttuğunu söyledi.

  En son suçlanması gereken kişi olduğunu savunan Can, polis ve savcıyı, soruşturmayı eksik yürütmekle suçladı.

  Can, “İfade vermeye tanık olarak çağrıldım. İlk kez söylüyorum, bir insanın hayatını kurtarmak için çabalayan şahsıma cinayet suçu isnat edildi” dedi.

  Öldürülen Mustafa Erdal'ı tanımadığını ve Bayram Ali Hoca'yı ise “iyilik ve insanlık” üzerine öğütlerinden dolayı bildiğini anlatan Can, bütün cami cemaatinden ön saftakilerin olaya müdahale etmesine rağmen suçun sadece kendi üzerine atılmasına üzüldüğünü ve tek yaptığı şeyin maktulün elinden bıçağı almak olduğunu söyledi.

  KARAR

  Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, “kasten adam öldürmek suçuna iştirak”le suçlanan Ali Akhan'ın, yüklenen suçu işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraatını kararlaştırdı.

  Mahkeme heyeti, sanık İrfan Can'ın ise zaman zaman dini sohbetlere katıldığı camide cemaat tarafından sevilen Bayram Ali Öztürk'ün Mustafa Erdal tarafından bıçakla öldürülmesi üzerine bulunduğu saftan kalkarak maktulü etkisiz hale getirdiği ve başını itmek suretiyle mihrabın mermerine vurduğunu bildirdi.

  Can'ın maktulden aldığı bıçağı cemaatin görebileceği şekilde havaya kaldırarak cemaati suç işlemeye teşvik ettiği belirtilen kararda, sonuçta cemaatte kimliği tespit edilemeyen kişiler tarafından tekme ve tokatlarla otopside de belirtilen genel beden travması ve beyin harabiyetine bağlı kanama sonucu Erdal'ın öldürüldüğü kaydedildi.

  İrfan Can'ı “kasten adam öldürmek” suçundan müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, bu cezayı daha sonra “öldürmeye yardım ettiği” gerekçesiyle 10 yıl hapse, “haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işlediği” gerekçesiyle 5 yıl hapse, “duruşmalardaki iyi hali” nedeniyle de 4 yıl 2 aylık hapis cezasına indirdi.

  HEYET ÜYESİNİN MUHALEFETİ

  Mahkeme heyetinin oy çokluğu ile aldığı karara muhalif kalan üye hakim Seyithan Güneş, muhalefet şerhinde, “Sanığın eyleminin sabit olmaması nedeniyle beraat etmesi ve beraat nedeniyle tahliyesi gerektiği görüşündeyim” dedi.

  İrfan Can, kararın açıklanmasından sonra jandarma tarafından duruşma salonundan çıkartılırken mahkeme heyetine dönerek, “Sizi Allah'a havale ediyorum. Yapacağım ibadetlerde, yaşadığım bu günlerin aynısını siz de yaşayasınız diye dua edeceğim” dedi.

  Fatih'teki İsmailağa Camisi'nde 3 Eylül 2006 tarihinde meydana gelen olayda, emekli imam Bayram Ali Öztürk'ü bıçaklayarak öldürdüğü belirtilen Mustafa Erdal da öldürülmüştü.


   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı