Gündem Haberleri

  İsmail Cem Pakistan'da

  Hürriyet Haber
  16.12.2001 - 13:09 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem üç gün sürecek Pakistan ve Afganistan ziyareti çerçevesinde Pakistan`ın başkenti İslamabad`a vardı.

  ATA uçağıyla TSİ 17.00`de İslamabad`varan  Cem ve beraberindeki heyeti, Pakistan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri karşıladı.  Cem`in, Pakistan`da bugün Dışişleri Bakanı Abdül Settar ile biraraya gelmesi bekleniyor. 

  Beraberindeki heyetle yarın Afganistan`a geçecek Cem, Kabil`de temaslarda bulunacak ve Türkiye`nin Kabil Büyükelçiliği`nin açılışını yapacak.  Dışişleri Bakanı İsmail Cem`in gezisine, Dışişleri Bakanlığı Afganistan Koordinatörü Aydemir Erman, Kabil Büyükelçiliğine atanan Müfit Özdeş`in yanı sıra Genelkurmay Harekat ve Planlama Dairesi Başkanı Tümgeneral Bekir Kalyoncu da katılıyor.

  Cem, Esenboğa Havaalanı`nda yaptığı açıklamada ziyaretinin amacının Türk milleti ile Afgan milletinin Ramazan Bayramı`nda biraraya gelmesi olduğunu belirterek Cem, Türkiye`nin en iyi dileklerini Afgan halkına ulaştırılacağını söyledi.  

  Cem, kendisiyle birlikte Genelkurmay Harekat ve Planlama Dairesi Başkanı Tümgeneral Bekir Kalyoncu, Dışişleri Bakanlığı Afganistan Koordinatörü Aydemir Erman ve Türkiye`nin Kabil Büyükelçisi Müfit Özdeş`in de Afganistan`a gideceğini hatırlatarak, ziyaret sırasında Türkiye`nin Kabil Büyükelçiliği`nin resmi açılışını yapacaklarını kaydetti.  

  Fırsat buldukları takdirde Kabil`deki Atatürk Hastanesi`ni de ziyaret edeceklerini ve bazı Afgan temsilcilerilyle biraraya geleceklerini ifade eden Cem, yanlarında Kızılay`ın tıbbi malzeme yardımları ile TRT`nin Afgan Radyo-Televizyon Kurumu`na armağan ettiğiteknik malzemeyi de götürdüklerini belirtti.  

  Afganistan`ın Türkiye`nin dünya ve Orta Asya`ya bakışında önemli yer tuttuğuna işaret eden Cem, Atatürk`ün Afganistan`ın önemini çok önceden fark ederek bu ülkeyle ilişkilere ağırlık verdiğini, kendilerinin de O`nun açtığı yoldan ilerleyerek bu çabaları devam ettirmek amacıyla çalıştıklarını kaydetti.  

  Cem, ``Umarım bu ziyaret iki halk, iki millet için önümüzdeki dönemde yeni bir başlangıç olacak ve iki milletin yararına sonuçlar getirecektir`` dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı