Gündem Haberleri

  İşleri çok zor

  BusinessWeek
  25.05.2010 - 10:44 | Son Güncelleme:

  Uzmanlar son zamanlarda iş dünyası büyük prestij kaybı yaşayan İngiliz enerji devi BP ve ABD’li banka Goldman Sachs’tan hangisinin daha kısa zamanda eski günlerine geri döneceğini tartışırken, BP’nin herhangi kötü bir niyeti olmamasına rağmen, kazanının yine Goldman olacağını söylüyor.

  Hem BP hem de Goldman, karmaşık ve risk olasılığı yüksek işlerle gündeme geldi. Her iki şirketin de şimdi bazı düzenlemelere boyun eğmesi gerekiyor. BP korkunç bir kazayla baş etmek zorunda kalırken, ABD sermaye piyasası düzenleme organı SEC’in açtığı yolsuzluk davası, Goldman’ın gerçek yüzünü herkese gösterdi.

   

  BP, kaza sonrasında sorunu ortadan kaldırmak için bütün olanaklarını hızlı bir şekilde devreye sokarken, Goldman’ın oyuncularından biri olduğu ve kendisine milyarlarca dolar kazandıran ekonomik felakete çözüm bulma konusunda geri planda kalmaktan başka bir şey yapmadı.

   

  BP DAHA SORUMLU HAREKET EDİYOR

  ABD merkezli pazarlama danışmanlığı şirketi Kwittken & Co.’nun CEO’su Aaron Kwittken, Goldman’ın eleştirilere karşı çıkmak ya da kendini savunmak için herhangi bir ciddi girişimde bulunmadığını belirtti.

   

  BP CEO’su Tony Hayward, sürekli olarak Meksika Körfezi’nde yaşanan petrol sızıntısına yönelik gelişmeleri ve bölgeyi temizleme çabalarını anlatıyor. Zaten şeffaflık, erişilebilirlik ve hesap verilebilirlik İngiliz şirketin halkla ilişkiler stratejisinin en önemli üç unsuru olarak gösteriliyor.

   

  İngiliz şirket kazaya neden olmasa da sonrasında ortaya çıkan bütün maliyeti karşılama sözü verirken, Goldman 2008-2009 yılları arasında küresel ekonomi alt üst eden mali krizde herhangi bir sorumluluğu olmadığına inanıyor.

   

  Goldman kısa vadede müşterilerini kaybetmeyebilir ancak önümüzdeki dönemde yetenekli çalışan bulma kabiliyetini kaybedebilir ve rekabet gücü azalabilir.

   

  GOLDMAN GÜÇLÜ KALMAYA DEVAM EDECEK

  New York merkezli danışmanlık şirketi Lippert/Heilshorn & Associates’ın idari direktörü Adam J. Handelsman ise Goldman’ın Wall Street’te yaşanan son felaketin sorumlusu olarak gösterilmesine rağmen, BP’den kısa sürede eski günlerine geri döneceğini belirtti.

   

  Handelsman, ABD’de de daha önce de Goldman’ın yaşadıklarına benzer olayların gerçekleştiğine, ancak ekonominin yeniden kendine gelmesiyle birlikte hepsinin unutulduğuna dikkat çekti.

   

  Bununla birlikte, Meksika Körfezindeki felaketin, ileriki dönemde BP’nin milyarlarca dolar kâr etme olasılığını ortadan kaldırmadığını söyleyen Handelsman, BP’nin Çernobil haricinde, dünyanın en büyük çevre felaketlerinden birine imza atmış bir şirket olma sıfatını üzerinde atmasının zor olduğunu ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı