Gündem Haberleri

  Islanan biziz yağan yağmurda

  Özdemir İNCE yazdı
  03.07.2007 - 01:11 | Son Güncelleme:

  UŞAK Esnaf ve Sanatkárlar Odaları Başkanı, Pamuklu Dokumacılar Esnaf Odası Başkanı Sadettin Öztürk’le makamında konuşurken açık kapıdan bir baba-oğul giriyor. Sadettin Öztürk tatlı dilli. Öğreneceğimi öğrendim ama kalkamıyorum.

  Belki de sıkıntıdan olacak, konuk baba ikide bir, "Adamın tek bildiği ’Beraber yürüdük biz bu yollarda’ demek. Biz yağmurun altında ıslandık, kendi ve çevresi kurulup yattı" diye tekrarlıyor. 2002 seçiminden önce Uşak’taki tekstil fabrikalarından yüzde 80’i kapanmıştı, 30 bin işsiz vardı. Tekstilde değişen bir şey yok. Mutlu zamanda 17 bin olan dokuma tezgáhı sayısı şimdi 4 bine düşmüş. Başbakan Tayyip Erdoğan’a isyan eden kişi de işyerini kapatmak zorunda kalan tekstilzedelerden biri.

  TEŞVİKİN YARARLARI

  Fethullahçı çevrelerin etkisiyle Uşak’ın ’Teşvik Programı’na alınması çok etkili olmuş. Bu etki sokakta göze çarpıyor. Teşvik ne demek? İşyeri ve sanayi için bedelsiz arsa demek, istihdam demek, sigorta priminde, elektrikte indirim demek. Çiftçi için geri ödeme zorunluluğu olmayan ulufe gibi bir şey.

  2002’den bu yana Uşak’taki yenilikler: 1- Doğalgaz gelmiş, 2- Çalışmayan havaalanı açılmış, 3- Üniversitesi Afyon’dan ayrılıp Uşak Üniversitesi olmuş, 4- Sanayi teşviki alınmış, 5- İkinci organize sanayi açılmış, 6- Üç arıtma tesisi faaliyete geçmiş. Uşak artık Gediz ve Küçük Menderes’i kirletmiyor.

  Teşvik yararlı olmuş, sigortalı sayısı 20 binden 50 bine çıkmış. Bunlar olumlu göstergeler.

  ÇİFTÇİ BORÇLARI

  Ama Çin rekabetinin etkisi çok fazla. Teşvike karşın Uşak sanayi rekabete hazır değil henüz.

  Ziraat Odası Başkanı Nafiz Mıdık, "Çiftçinin karnını yarmışlar, içinden 40 tane ’gelecek yıl’ çıkmış" diyor. Uşak’ta tarıma elverişli toprağın ancak yüzde ikisinde sulu tarım yapılıyor. Tarımda girdi maliyetleri, tohum, gübre, mazot fiyatları çok yüksek. Kárlılık çok düşük. Tarımda teşvikler yararlı değil. Aslında rüşvet gibi bir şey. "Doğrudan gelir destek ödemesi"nin adı "tarla parası" olmuş. Almanya’da, Ankara’da oturan adam tapuyu gösterip parayı alıyor.

  27 Nisan muhtırası ve cumhurbaşkanı seçimi, AKP’nin lehine olmuş. Eğer çiftçi borçları 22 Temmuz’dan önce ertelenirse AKP, 2002’yi tekrarlayabilir(miş)...

  BİR SAĞA BİR SOLA

  DHA Uşak Temsilcisi Yavuz Kuşdemir, "Uşak her seçimde, bir önceki seçimde yaptığının tersini yapar. Bir sağa, bir sola" diyor. 2002 seçimlerinde AKP 2, CHP 1 milletvekili çıkarmıştı. Gece yarısı merkez sandıklarından AKP lehine çıkan 10 bin oy, durumu değiştirmişti. CHP 3-0 kazanacakken AKP 2-1 kazanmıştı. Geçen seçimde DYP+ANAP yüzde 15.95 oy almış. MHP ise yüzde 10.50. Uşak seçiminin sonuçları DP ile MHP’ye bağlı.

  DP ile MHP barajı geçemezlerse sonuç; CHP 2, AKP 1 olur.

  Bu iki parti barajı geçerlerse sonuç; CHP 1, AKP 1 olur. Üçüncü milletvekilliğini ya MHP, ya da DP kazanır. Ama hangisi?

  Ben de Uşaklılar gibi düşünüyorum. Ancak, barajı geçerse MHP bir milletvekilliğine daha yakın.

  Oylar ’koca’nın partisine

  PALMET Halı Sanayii, 17. yüzyıl geleneksel ’Uşak halısı’nı bu atölyede diriltiyor. Ancak, ABD ve Avrupa’ya ısmarlama halı üreten usta eller, seçimde oylarını ’koca’nın partisine atacaklarmış.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı