Gündem Haberleri

  İslami STK'lardan BDP'ye sağduyu ziyareti

  Mehmet TÜRK/DİYARBAKIR, (DHA)
  06.05.2011 - 20:53 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR’da bulunan İslami sivil toplum örgütleri temsilcilerinden oluşan bir heyet, Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde yaşanan ve bir kişinin ölmesine neden olaylar üzere Barış Demokrasi Partisi (BDP) eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşerek sağduyulu olunması konusunda çağrı yapıldı.

  Yüksekova’da dün yapılan protesto gösterileri sırasında Mustazaf-Der Yüksekova Şube Başkan Yardımcısı Ubeydullah Durna’nın, açılan ateş sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle Diyarbakır’da bu gelişmeyi müzakere etmek için bir araya gelen İslami STK temsilcilerinden oluşan bir heyet, BDP Diyarbakır il Başkanlığı’na ziyarette bulundu. Basına kapalı olarak gerçekleşen ziyarette, Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Serdar Bülent Yılmaz, Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, İnsani Yardım Derneği Başkanı Recep İdikut, Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Aziz Aslan ve Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin Bozkurt yer alan heyet, BDP eski genel başkanı ve Hakkari bağımsız milletvekili adayı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Altan Tan ile bir görüşme yaptı.

  İslami STK’lara yakın bir internet sitesinde verilen habere göre, heyet adına söz alan Özgür-Der Diyarbakır Şube başkanı Serdar Bülent Yılmaz, geçmişte bölgede yaşanan acı hadiselerden bölgedeki her kesimin zarar gördüğünü, bundan sadece derin güçlerin karlı çıktığını belirterek, bu kirli geçmişe geri dönülmemesi konusunda hassas olunmasını istedi. Toplumsal olaylarda işyerlerine ve sivil tolum örgütlerine yönelik saldırıların rutin bir hal almaya başladığını dile getiren Yılmaz, bunun artık tehlikeli boyutlara ulaştığını ifade etti. Bugüne dek sadece Mustazaf-Der ve ona yakın derneklere yönelik 50 saldırının gerçekleştiğini hatırlatan Yılmaz, Yüksekova’daki şubeye ise daha önce de 2 saldırının olduğu bilgisini verdi. Yılmaz, "Tetiği kim çekmiş olursa olsun bu ortamın oluşmasında sivil toplum örgütlerine yönelen saldırılar zemin teşkil eder. Bu tür olayları asla doğru bulmuyoruz. Bu olaylarda BDP ve DTK’nın sorumluluk almalarını istiyoruz" dedi.

  Özgür Der Diyarbakır Şube Başkanı Serdar Bülent Yılmaz, Demirtaş’a yönelik tabanlarını bu tarz saldırı yapmamaları konusunda açık bir dille uyarmalarını, özellikle Adana, Diyarbakır ve Yüksekova gibi gerilimin yüksek olduğu yerlerde özel önlemler alınması gerektiğini ifade etti. Bu derneklere yönelik saldırıların devam etmesi halinde daha tehlikeli bir sürece girilme ihtimalinin arttabileceğine işaret etti. Yılmaz, BDP’nin bu olayı kesin bir dille kınaması gerektiğini, ayrıca bu olayın sorumlularının bulunması konusunda yardımcı olmaları gerektiğini söyledi.

  "İSLAMİ KESİM KÜRDİSTAN’IN GERÇEĞİ"

  BDP eski genel başkanı Selahattin Demirtaş ise, geçmişte yaşanan olaylara dair tüm kesimlerin dersler çıkarmaları gerektiğini ve kendilerinin de dersler çıkardıklarını söyledi. "Tabiri caizse Kürdistan’da uçan kuş bile bedel ödedi" diyen Demirtaş, bu yönüyle bölgede faaliyet yürüten İslami hassasiyeti yüksek kesimlerin de bu coğrafyanın bir gerçeği olduklarını ve kesinlikle kendilerinin bu kesimlere yönelik bir saldırıyı tasvip etmediklerini ifade etti. Kendi siyasal hareketlerinin böyle bir saldırı planlarının olmadığını, bu tarz bir eylemin karanlık odakların işi olduğuna inandıklarını belirten Demirtaş saldırıyı "provakatif" diye nitelendirdi.

  Seçimlere az bir süre kala Yüksekova’da meydana gelen bu saldırının manidar olduğunu kaydeden Demirtaş, "Polise taş atan gençlerin 5 kilometre de olsa kovalandığını ve BDP il binasına girseler bile polisin gaz bombaları atarak sürükleye sürükleye yakaladığına tanık olmuşuz. Parti olarak ve kişisel olarak da bu cinayeti işleyen kişinin derhal ortaya çıkmasını istiyoruz" diye konuştuğu belirtildi.

  Demirtaş, bu gelişmenin kendisini üzdüğünü belirterek, olayı kınadığını ve şartların uygun olması halinde taziye ziyaretinde bulunmak istediğini, STK temsilcilerine iletti.

  "KÜRTLER ARASINA NİFAK SOKULMAYA ÇALIŞILIYOR"

  Kürt ve İslami kimliği ile bilenen ve BDP’nin desteklediği Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Altan Tan, bu kesimlerin aynı topraklarda yaşayan bir halk olduğuna dikkat çekerek, "Ölüme üzelmemek elde değil. Kürtler arasına nifak sokmak isteyen odakların işidir. Buna dikkat ekmek gerekir" şeklinde konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı