Gündem Haberleri

  İslamcı teröre baskın

  DHA
  28.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da sol örgütlere yönelik kanlı operasyonlarla eş zamanlı olarak İstanbul Anadolu’da da 12 ilde polis dinci örgüt operasyonu yaptı.

  Vasat’a yedi, Hizbullah’a beş, Kaplancılara ise bir ilde baskın düzenlendi. Toplam 195 kişi gözaltına alındı.

  Gaziantep’te İncil satan Müjde Yayıncılık standına 14 Eylül 1997 tarihinde el bombası atılması sonucu 4 yaşındaki Ali Özdemir’in öldüğü eylemle adını duyuran radikal İslamcı ’Vasat’ terör örgütüne Gaziantep, Adana, Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Osmaniye’de baskınlar yapıldı. Gaziantep’te 54, İstanbul’da 27, Şanlıurfa’da 15, Adıyaman’da 12, Osmaniye’de 4, Kahramanmaraş 8 ile Adana’da 7 şüpheli gözaltına alındı. Gaziantep’te yakalanan şüpheliler arasında, liderlikten cezaevinde tutulan Şahmerdan Sarı da bulunuyordu.

  Hizbullah’a yönelik operasyonda, Erzurum, Elazığ, Malatya, İstanbul ve Bitlis’te çeşitli adresler sabah saatlerinde basıldı. Erzurum’da Tekman, Horasan ve Pasinler ilçelerinde 15 kişi, Malatya’da 16 ve Elazığ’da 19, İstanbul’da 2 ve Bitlis’te ise 3 kişi yakalandı.

  Konya’da ise polis, Cemalettin Kaplan’ın kurduğu sözde Anadolu Federe İslam Devleti’e (AFİD) yönelik operasyon yaptı. Operasyonda, Konya’da 12, İstanbul’da bir olmak üzere toplam 13 kişi gözaltına alındı. İstanbul’da gözaltına alınan şüphelinin sorgulanmak üzere Konya’ya getirileceği açıklandı.

  Devrimci Karargah’a yönelik operasyonun başladığı dakikalarda, Bağcılar, Fatih ve Ümraniye’nin de aralarında bulunduğu 7 ilçedeki evlere operasyon düzenlendi. Operasyonda Vasat örgütü üyesi 27 kişi gözaltına alındı. Hizbullah örgütü üyesi 2 kişi de yakalandı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı