GeriGündem İslamcı liderin ziyareti İngiliz hükümetini hazırlıksız yakaladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İslamcı liderin ziyareti İngiliz hükümetini hazırlıksız yakaladı

İslamcı liderin ziyareti İngiliz hükümetini hazırlıksız yakaladı
refid:18141258 ilişkili resim dosyası

İngiliz yetkililer, ülkeye girmesi yasaklanan radikal İslamcı bir liderin İngiltere’ye giriş yapmasının utancını yaşıyor. İsrail’deki İslami Hareket’in lideri Şeyh Raid Salah, giriş yaptığı esnada tutuklandı ve şimdi sınır dışı edilmesi için çalışmalar yapılıyor.

İngiltere’deki muhalefet ise İsrailli Arap Salah’ın ülkeye nasıl giriş yapabildiği konusunda bilgilendirilme talep etti. İşçi Partili milletvekili Yvette Cooper, hükümetten, “ülkeye girişi yasak olan birinin neden sınırda durdurulmadığını ve polis tarafından kovalanması gerektiğini” açıklamasını istedi.

 

Şeyh Salah’ın parlamentoya bir ziyaret düzenlemek için geldiği belirtilirken, Şeyh’in davet edildiği konusu parlamentoda büyük öfkeye neden oldu. İçişleri Bakanı Theresa May, konu hakkında yorum yapmazken, “varlığı topluma yararlı olmayacak her kim olursa olsun ülkeye girişini engellemeye” söz verdi. Daha önce May’in Şeyh Salah’ın ülkeye girişini engellemeye çalıştığı bildirilmişti.

 

DESTEKÇİLERİ İSTANBUL’DA TOPLANACAK

Mavi Marmara Derneği, Şeyh Raid Salah’ın “hiçbir gerekçe gösterilmeden gece yarısı bulunduğu otelden alınarak hukuksuz bir şekilde tutuklanmasına” tepki gösterdi. Dernek, bugün İstanbul’daki İngiliz Konsolosluğu önünde bir açıklama yapacak.

 

Mavi Marmara Derneği, açıklama öncesindeki duyuruda, “Tüm dünyada Mescid-i Aksa’nın muhafızı olarak anılan şeyh Raid Salah’ın tamda Dünya Mescid-i Aksa günü ve Gazze’ye yola çıkacak İkinci Özgürlük Filosu’nun hareket tarihinin öncesinde gözaltına alınmasını protesto ediyoruz” ifadesini kullandı.  

Yorumları Göster
Yorumları Gizle