Gündem Haberleri

  İslamcı atağı

  Hürriyet Haber
  14.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Süleymancılar Cemaati'nden 2 milletvekilinin de arasında bulunduğu 4 eski RP'liyi partisine transfer eden DYP Lideri Çiller'in atağı, FP'yi rahatsız etti. Nakşi ve Nur cemaatleriyle de temasa geçen Çiller, İslamcı kesimin bir bölümünü FP'den koparmayı hedefliyor.

  DYP Genel Bakanı Tansu Çiller, yolunu ayırdığı eski ortağı FP'nin seçmen tabanına göz dikti. Çiller, seçimler yaklaşırken, Süleymancılar Cemaati'nden 2 milletvekilinin de aralarında bulunduğu, 3'ü milletvekili 4 eski RP'liyi transfer etti.

  RP kapandıktan sonra bağımsız kalan Süleymancılar Cemaati'nden Elazığ Milletvekili Hasan Belhan ve Adana Milletvekili Cevdet Akçalı ile FP'de yönetimle ters düşerek partisinden istifa eden Bingöl Milletvekili Kazım Ataoğlu ve Necmettin Erbakan'ın yakın çevresinden kopan Doç. Dr. Kemal Güleç dün törenle DYP'ye geçti. Aynı törende, emekli general Sait Değer ile emekli Albay Arif Doğan da DYP'ye katıldı.

  NAKŞİLER'LE TEMAS

  Yine Süleymancılar cemaati kontenjanından RP milletvekili seçilen, ancak FP'ye katılmayan Ulaştırma eski Bakanı Ahmet Arif Denizolgun ile İstanbul Milletvekili Göksal Küçükali'nin de yakında DYP'ye geçecekleri öne sürüldü. Böylece Elazığ, Antalya, Adana ve İstanbul'da oy potansiyeline sahip Süleymancılar Cemaati'nin desteğini alan DYP'nin, ayrıca Nurcular ve bazı Nakşi cemaatleriyle de temasa geçtiği bildirildi. Bu gelişmelerden rahatsız olan FP'nin ise Süleymancılar Cemaati içinde ciddi ağırlığa sahip Denizolgun ve Küçükali'nin DYP'ye transferini önleyip, yeniden FP'ye gelmeleri için çaba gösterdikleri kaydedildi. Çiller'in, transfer ettiği milletvekilleri için kontenjan ayırdığı ve 18 Nisan seçimlerinde Süleymancılar'dan birçok ismi milletvekili adayı olarak göstereceği belirtildi.

  Bu arada törene geç gelerek, kendilerini 1.5 saat bekleten Çiller'e kızan TV kameraman ve muhabirleri, DYP Lideri'ni protesto ederek binayı terk etti.

  3 DYP'liye bildiri fezlekesi

  DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, TBMM'de ortak bildiri yayınlayarak, Savcı Nuh Mete Yüksel'i, ‘‘Yargıda terör estirmekle’’ suçlayan üç DYP milletvekili hakkında fezleke hazırladı. Fezlekede, DYP milletvekilleri Rıza Akçalı, Necati Çetinkaya ve Nevzat Ercan'ın, isim belirterek Savcı Yüksel'i terör örgütlerine karşı hedef gösterdikleri gerekçesiyle cezalandırılmaları istendi. Fezlekede, üç DYP'linin dokunulmazlıklarının kaldırılarak, 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'nın hedef gösterme suçunu düzenleyen 6/1 maddesine göre beş milyon liradan 10 milyon liraya kadar ağır para cezası ile yargılanmaları talep edildi. Fezleke, TBMM Başkanlığı'na iletilmek üzere Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

  Yer sofrasında iftar

  DYP Lideri Tansu Çiller, dün akşam iftarını bir gecekonduda açtı. Sefer ve Mesude Demir adlı bir çiftin Mamak Türközü Mahallesi'ndeki evine konuk olan Çiller, evsahiplerine baklava hediye etti. Gecekonduda yer sofrasında iftar açan DYP liderine, evsahibi çift, tavuk, hurma, köfte ve salata ikram etti. Evsahiplerinin ekonomik ve sosyal durumu hakkında bilgi alan Çiller'e Grup Başkanvekili Saffet Arıkan Bedük ile Ankara İl Başkanı İhsan Saraçlar da eşlik etti.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı