Gündem Haberleri

  İslam'a zarar verecek üslup kullanmayın

  Hürriyet Haber
  27.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ULUSLARARASI nitelikteki ‘‘Said-İ Nursi Sempozyumu'nun son gününde yapılan konuşmalarda, Said-i Nursi'nin fikirleri ve düşünceleri çeşitli yönleriyle ele alındı.

  Hartum Üniversitesi'nden Prof. Dr. Abdulkadir Muhammed Ahmad, Risale-i Nur'a göre Kuran tefsirlerini özetlerken, rahman ve rahim olmanın, ne anlamlara geldiğini açıkladı.

  Kadınlarla erkeklerin harem-selamlık oturdukları Akgün Otel'deki sempozyumda, B Salonu'ndaki oturumu yöneten Rotterdan İslam Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ahmet Akgündüz de, davetlilere sempozyumun herkes tarafından izlendiğini belirterek, ‘‘İslama zarar verecek üsluplardan kaçınalım’’ uyarısında bulundu. Sempozyumda, aşırı ilgi dolayısıyla, davetliler tercümede kullanılan kulaklıkları bulmakta zorlandı. Güney Afrika Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yusuf Dadoo ise Said-i Nursi için, ‘‘İmam Gazali hakkında söylenen kelimeler, Bediüzzaman için de geçerlidir. Buna göre, o meslekten bir filozof değildi. Fıtraten dini bir bilgeydi. İlmi, aklı ve şeriatı kendisin için fıtri olarak hazırlanan amaca ulaşmak için birer araç olarak kullandı. Onun örnek ve ender zihni fikri seyahit boyunca hem felsefeye katkıda bulundu, hem de ondan yararlandı’’ diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı