Gündem Haberleri

  İslam testi ayrımcılık

  İsmail EREL / FRANKFURT
  15.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yazar Orhan Pamuk, Baden Württemberg Eyaleti’nin Alman vatandaşlığına geçmek isteyen Müslümanlar’a yönelttiği soruların "ayrımcılık" olduğunu söyledi. Özellikle, "Düşünün ki reşit oğlunuz size geliyor ve eşcinsel olduğunu, başka bir erkekle beraber yaşamak istediğini söylüyor? Nasıl tepki verirsiniz?" sorusuna şaşıran Pamuk, "Allah Allah. Bu sorularla ne hedeflenebilir ki? Bu sorunun cevabına göre neyi belirleyebilirsiniz" diyerek, "Bu sorular gerçekten de sadece Müslümanlar’a sorulacaksa, düpedüz ayrımcılıktır" yorumunda bulundu.

  MÜSLÜMAN IRKÇILIĞI

  Ayrımcılığın her çeşidine karşı olduğunu belirten Orhan Pamuk, "Tabii ki buna da karşıyım. Müslüman ırkçılığı yapılmasın" dedi, ancak aynı zamanda da, "Dikkat edelim de, biz de Alman ırkçılığı yapmayalım. Tepkiler demokratik olmalı" diye konuştu. Bu soruların ya herkese sorulmasını ya da tamamen kaldırılmasını isteyen Orhan Pamuk, "Müslümanlar’a karşı, Türkler’e karşı ayrımcılık ne yazık ki modern dünyada 11 Eylül’den sonra sık sık işlenen, hoş görülen bir günah. Bunun Almanya’da olmamasını dilerim" dedi.

  TEPKİ GÖSTERELİM

  Bu tür ayrımcılığa tepki gösterilmesi gerektiğini söyleyen ve demokratik toplumlarda da bunun gayet normal olduğunu belirten ünlü yazar, "Bu tür ayrımcılığa karşı çıkmak insanlık borcudur. Hangi ülkede olursa olsun insanlık borcudur" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı