GeriGündem İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi yarın başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi yarın başlıyor

Mekke'deki İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesi, üye devletlerin liderleri ve temsilcilerinin katılımıyla yarın olağanüstü toplanacak. Genel Sekreter İhsanoğlu, zirvede Suriye'nin üyeliğinin askıya alınmasının görüşülebileceğini söyledi.

Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu, basın toplantısında, Suriye dosyasının liderlerin öncelikli konusu olduğunu vurgulayarak, Suriye'nin zirvede temsil edilmeyeceğini ve üyeliğinin askıya alınmasının görüşülebileceğini belirtti.

İhsanoğlu, "İslam dünyası bugün Birinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en zor günlerini yaşıyor. Çağdaş dünya ile birlikte iş yapmak için yeni yollar bulmak gerekiyor" dedi.

Teşkilatın Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Sabih ise yaptığı açıklamada, zirvede Kudüs konusuna önem verilmesi hususunda çağrıda bulunarak, "İslam devletleri Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'nın mukaddesatını korumak için, Yahudi yerleşim bölgelerinin genişletilmesini, Aksa'nın yıkımını ve göçe zorlama planlarını engelleme çabaları üzerinde durmalıdır" dedi.

Öte yandan Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Abdulbasit Seyda yaptığı açıklamada, Suriye muhalefetinin zirveye katılımı için bir davet almadığını ifade ederek, zirveye katılan üyelere "Suriye devrimine ve Özgür Suriye Ordusuna destek vermeleri" çağrısında bulundu.

İİT zirvesinde Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül temsil edecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle