Gündem Haberleri

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler protesto edildi

  A.A
  04.02.2006 - 16:30 | Son Güncelleme:

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler, yurt genelinde protesto edildi.

  Bursa'da Osmangazi Parkı'nda toplanan Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Bursa Şubesi üyesi bir grup, Avrupa'da bazı yayın organlarında yayınlanan karikatürleri protesto ederek, çeşitli sloganlar attı ve tekbir getirdi.
  Grup adına konuşan Özgür-Der Şube üyesi Eyüp Ural, bu saldırının artık bölge insanının ve tüm insanlığın gözünü açması gerektiğini kaydetti.

  “Küresel güç merkezlerinde planlanmış bir projenin parçaları olan bu siyasi, sosyal, askeri, ekonomik ve küresel saldırılara” Müslümanların önderliğinde tüm ezilenlerin karşı durmaları gerektiğini dile getiren Ural, “Yapılan çirkin saldırıları şiddetle kınıyoruz” dedi.

  Grup, daha sonra dağıldı.

  KAYSERİ

  Kayseri'de Memur-Sen üyesi bir grup, Cumhuriyet Meydanı Kurşunlu Parkı önünde, ellerinde pankartlarla Danimarka ve Norveç aleyhine slogan attı.

  Sendika Şube Başkanı Ahmet Özer, yaptığı basın açıklamasında, tüm peygamberlerin yüceltilmesi gerektiğini belirterek, karikatürleri yayınlayan ülkeleri kınadıklarını kaydetti.

  İnsanların kutsal saydığı değerlerle alay edilmesini “insanlık dışı” olarak nitelendirdiklerini ifade eden Özer, vatandaşlara, Norveç ve Danimarka mallarını boykot etmeleri çağrısı yaptı.

  SAMSUN

  Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup da, yaptığı basın açıklaması ile karikatürlerin yayınlanmasını protesto etti.

  Taşıdıkları pankartlarla, başta Danimarka olmak üzere söz konusu karikatürlerin yayınlandığı ülkelerin mallarının boykot edilmesi çağrısında bulunan grup, tüm Müslümanların tepki göstermesini istedi.
  Grup üyeleri, basın açıklamasının ardından sloganlar eşliğinde dağıldı.

  RİZE

  Saadet Partisi Rize İl Teşkilatı, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği eylemde, bazı Avrupa ülkeleri ve ABD aleyhine slogan attı.

  Rize Merkez İlçe Başkanı Cemil Çolak, burada yaptığı konuşmada, olayın tüm Müslümanları ilgilendiren bir konu olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

  “Bu durumdan bir an önce Avrupa ülkeleri geri adım atmalı ve tüm İslam aleminden özür dilemelidir. Türk hükümeti bir an önce bu konuda üzerine düşeni yapmalı ve gerekli girişimlerde bulunmalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda yeterince duyarlı davranmamıştır. Kendilerini göreve çağırıyoruz.”

  Eyleme, Trabzon'un Araklı İlçesi Belediye Başkanı İsmail Ümit Çebi, Rize Kendirli Belediye Başkanı Salih Uzun, Saadet Partisi il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
  Eylem, olaysız sona erdi.

  OSMANİYE

  Türk Diyanet Vakıf-Sen Osmaniye Şubesi, karikatürlerin bazı medya organlarında yayınlanması kınadı.
  Şube Başkanı İsmail Gümüş, yaptığı açıklamada, batı medyasının bütün Müslümanlara ağır hakarette bulunduğunu söyledi.

  Gümüş, insanların inançlarıyla alay edilmesinin bir özgürlük olmadığına dikkati çekerek, “Dünyanın herhangi bir yerindeki bir Müslüman, bu utanç verici hareketi, hakaretlerin en büyüğü olarak kabul eder” dedi.

  Gümüş, bu durumun bir an önce düzeltilmesi için gerekenin yapılmasını beklediklerini kaydetti.

  ELAZIĞ

  Saadet Partisi Elazığ İl Başkanlığı da İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri yayınlayan ülkeleri kınadı.

  İl Başkanı İlyas Keskin, yaptığı yazılı açıklamada, özgürlük havarisi batının, özgürlüklerin sınırlarını çizmede her zaman olduğu gibi 'kendinden olmayana' karşı acımasız, duyarsız ve iki yüzlü tavrını sürdürdüğünü ifade ederek, İslam dininin peygamber ve sahabelerinin resmedilmesine kesinlikle izin verilmediğini bildirdi.

  Keskin, şunları kaydetti:

  “Hele hele alaycı, küçük düşürücü çizilen ve yazılan karikatür ve yazılar küstahlıktır, alçaklıktır. Hiçbir peygambere yapılmasını istemediğimiz bu çirkin davranışlardan dolayı Danimarka, Norveç, Fransa, Almanya, İtalya, Avusturya ve diğer adı geçen ülkeleri nefretle kınıyoruz, telin ediyoruz.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı