Gündem Haberleri

  İslam dünyasından

  Hürriyet Haber
  19.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran'da bayram 1 gün

  Ortadoğu ve Uzakdoğulu Müslümanlar, Ramazan'ın ilk gününü Türkiye'den farklı hesapladığı için Şeker Bayramı'nı Türkiye'den bir gün önce karşıladı. İşte İslam âleminden bayram manzaraları:

  NAMAZ ve PİKNİK

  Mısır'ın başkenti Kahire'de binlerce insan, camilerde bayram namazını kıldıktan sonra, Nil nehrinin kıyılarına akın ederek tekne gezintilerine çıktı, piknik yaptı. Bu arada Mısır hükümeti de, Bayram dolayısıyla 1600 mahkumu serbest bırakacağına söz verdi.

  FİLİSTİN’DE BAYRAM AFFI

  Filistinliler, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde bayram alışverişi yaparken, Devlet Başkanı Yaser Arafat da Filistin hapisanelerinde bulunan birçok mahkumun salıverilmesi talimatını verdi.

  SEÇİM DANSÖZÜ

  Körfez ülkelerinden Katar'da ise ilk yerel seçimlerin yapılacak olması nedeniyle, seçimlere katılacak adaylar, bayram kutlamalarını çadırlar kurarak ve seçmenlerin ilgisini çekmek için dansözler kiralayarak seçim kampanyası için kullanıyorlar.

  AŞIRI YİYENLERE DOKTOR

  Birleşik Arap Emirlikleri'nde gazeteler, muhtemel trafik kazalarında meydana gelecek yaralanmalar ve 30 günlük orucun ardından yemeği fazla kaçırıp mide rahatsızlıklarından şikayet edenler için hastanelerin hazırlıklı olacağını yazdı.

  BİR GÜNLÜK BAYRAM

  Ramazan Bayramı kutlamaları Irak, Filistin, Lübnan, Ürdün ve Mısır'da bugün başlarken, Oman'da yarın başlayacak. İran'da bugün başlayan bayram, yalnızca bir gün sürecek. Yetkililer, son yıllarda ekonomik nedenlerle bir gün bayram kutlandığını, bayramın diğer iki günü çalışıldığını söylediler.

  MALEZYA'DA 70 ÖLÜ

  Malezya'da ise Ramazan Bayramı'nı insanların memleketlerinde kutlamayı tercih etmesi sonucu son altı günde meydana gelen trafik kazalarında 70 kişi hayatını kaybetti.

  Iğdır'da Mollalar bayrama erken başladı

  Suudi Arabistan, Iran ve Irak'ta bir gün önce başlayan Ramazan Bayramı'na Iğdır'daki mollalar da uydu. Iğdır'daki bazı molların ‘‘Bugün bayram edin’’ çağrısına halk rağbet etmedi. Dini eğitimlerini İran ve Irak'ta alan Caferi Mzhebi'ne mensup mollalar, bu ülkelerin kararlarına uymak istedi. Iğdır'da halkı bayrama çağıran bir kısım molla, Suudi Arabistan, Irak ve İran'a uyulması yönünde görüş belirttiler. Molların birçoğu dün orucunu açıp bayram ederken Iğdırlı vatandaşlar, ‘‘Burası Türkiye, Diyanet İşleri Başkanlığı bayram tarihini açıkladı. Biz de ona uyacağız’’ dediler.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı