Gündem Haberleri

  İslam dünyasına reform çağrısı

  Uğur ERGAN
  17.10.2003 - 01:46 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Malezya'nın Putrajaya Kenti'nde dün başlayan İKÖ Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesinde yaptığı konuşmada, İslam dünyasına reform çağrısında bulundu.

  Sezer, İslam ülkelerinden kendi bahçelerini gözden geçirip, ev ödevlerini yerine getirmeleri istedi. Sezer, İKÖ zirvesindeki konuşmasında şu mesajları verdi:

  İKÖ GÜÇLENMELİ

  İKÖ bugüne kadar yararlı işlevler görmüştür. Ancak hepimizin beklentisi örgütümüzün saygınlığının, güvenilirliğinin ve etkinliğinin daha da güçlendirilmesi, İslam dünyasının ve genel olarak uluslararası toplumun gündemindeki sorunların çözümüne daha çok katkıda bulunmasıdır. Bu durumda yapmamız gereken, hem üye ülkeler hem örgüt olarak kendi bahçemizi gözden geçirmek, ev ödevimizi yerine getirmektir. Kendi değerlerimizi yitirmeden, çağın geresinde kalmamanın, hatta çağı yönlendirebilmenin yöntemlerini bulmamız gerektiğine inanıyoruz.

  FARK AÇILIYOR

  Ciddi bir yenilenme ve reform süreciyle bunu sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Boyutları farklı da olsa reform rüzgarları bugün hemen her ülkede ve her bölgesel ve uluslararası kuruluşta esmektedir. Bu rüzgarı arkalarına alanlar diğerlerinin önüne geçmekte, aralarındaki fark da giderek açılmaktadır. Temel bir tercihle karşı karşıya bulunmaktayız. Ya ev ödevimizi yapmayarak bugünkü konumumuzla yetineceğiz ya da kendimizi sorgulayarak, cesur kararlar alacak ve İslam dünyasının çıtasını yükselteceğiz.

  IRAK, IRAK’A KALSIN

  Sezer konuşmasının Irak'a ilişkin bölümünde, isim vermeden ABD'ye Irak'ta egemenliği giderek Iraklılara devretmesi çağrısında bulundu. Irak'ın en kısa süre içerisinde düzlüğe çıkmasını ve Irak halkının tam egemenliğe bir an önce kavuşması gerektiğini ifade eden Sezer, Türkiye'nin bu ülke ve halkına yeniden yapılandırma sürecinde elinden gelen katkıyı yapmaya devam edeceğini de vurguladı. Sezer şöyle devam etti: ‘‘Irak'ın istikrarına ve yeni dönemin hazırlanmasına desteğimiz çeşitli alanlarda sürecektir. Bu katkılar Türkiye'nin Irak'a ilişkin temel vizyonunun somut yansımaları olacaktır. Türkiye'nin Irak vizyonu da Irak halkının ve uluslararası toplumun kollektif vizyonudur. Başka özel bir gündem içermemektedir.’’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı