Gündem Haberleri

  Islak imzayı inceleyen Adli Tıpçılar'a suç duyurusu

  Ayşegül USTA/İSTANBUL,(DHA)
  02.11.2009 - 15:49 | Son Güncelleme:

  ERGENEKON Soruşturması kapsamında tutuklanan ve bürosunda, “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nın ele geçirildiği öne sürülen avukat Serdar Öztürk’ün avukatı Demet Reçber, belgenin altındaki imzanın Kıdemli Kurmay Albay Dursun Çiçek'in eli ürünü olduğuna dair rapor hazırlayan 3 Adlı Tıpçı hakkında sahte resmi belge düzenlemek, görevi kötüye kullanmak ve bilirkişinin gerçeğe aykırı mütalaa vermesi gerekçesi ile Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

  İrtica ile Mücadele Eylem Planı belgesinin altındaki imzaya ilişkin görüş bildiren Prof. Dr. Bülent Üner, Hacı Mehmet Akın ve Lokman Başer’in tutuklanmaya sevk edilmelerini talep eden avukat Demet Reçber, Türkiye’de internet üzerinden veya resmi alımla ’ıslak imza makinesi’ alan tüm şahısların ve resmi kuruluşların (Emniyet İstihbarat ve MİT gibi) belirlenerek, bu makinelere soruşturma sonuna kadar el konulmasını talep etti.

  Avukat Demet Reçber dilekçesinin devamında altında Dursun Çiçek’in ıslak imzasının bulunduğu öne sürülen İrtica ile Mücadele Eylem Planı belgesinin, Adli Tıp Kurumu’ndaki yerleşik uygulama gereğince kurulun tüm uzmanlarının katılımı ile incelenmediğini öne sürdü. Demet Reçber, imzası bulunan Hacı Mehmet Akın ile Lokman Başer’in belge incelenmeden bir hafta önce Adli Tıp Kurumu’na atandığını ve grafolog olmadıklarını, tıp doktoru olarak uzman olmadıkları bir alanda inceleme yaparak görüş bildirdiklerini idda etti.

  Hacı Mehmet Akın ve Lokman Beşer’in belgeyi inceleyerek, "Belgenin ıslak imzaya sahip olduğu ve imzanın Albay Dursun Çiçek’in eli ürünü olduğu kanaatine varıldığı" yönünde görüş bildirdiklerini ifade eden Demet Reçber, Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Başkanı Prof. Dr. Bülent Üner’in de incelemeye katılmadığı halde, usul gereği raporu imzaladığını iddia etti.

  İnceleme heyetinin özel olarak atandığı ve bilinçli olarak sahte mütalaa verdiklerinin ortaya çıktığı öne süren Demet Reçber, sahteciliğin ortaya çıkarılması için belge aslının İstanbul Teknik Üniversitesi, Jandarma Kriminal Laboratuar ve TÜBİTAK’ta incelenerek ıslak imzanın orjinal belgeye Haziran 2009 tarihinden sonra atılıp atılmadığının tespiti gibi çeşitli incelemelerin yapılmasını istedi.

  Avukat Demet Reçber ayrıca belge de gerçekten bir ıslak imza bulunup bulunmadığını varsa Albay Çiçek’in el ürünü olup olmadığının da tespit edilmesini talep etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı