Gündem Haberleri

  'Islak İmza'ya üç farklı cevap

  Hürriyet Haber
  14.01.2011 - 14:21 | Son Güncelleme:

  'İrticayla Mücadele Eylem Planı' davasında davaya konu belgede bulunan Kurmay Albay Dursun Çiçek'e ait olduğu iddia edilen imzanın mürekkep yaşının belirlenmesi konusunda üç önemli kurumun farklı görüşte oldukları ortaya çıktı.

  TÜBİTAK, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin yazı yaşının belirlenmesinin mümkün olup olmadığı konusundaki görüşlerinin yer aldığı yazılar mahkemeye ulaştı. 

  Davanın tutuklu sanığı Kurmay Albay Dursun Çiçek davayı yürüten İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne talepte bulunarak kendisine ait olduğu iddia edilen imzanın yazı ve mürekkep yaşının tespit edilip edilmeyeceğinin TÜBİTAK, ODTÜ ve İTÜ’den sorulmasını talep etmişti.

  TÜBİTAK: BU TEKNOLOJİ DÜNYADA HALİ HAZIRDA YOKTUR

  Buna göre Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) mahkemeye gönderilen yazıda, talep edilen hususun Adli Tıp alanında "yazı yaşının belirlenmesi alanına girdiğini belirtilerek, "Bu tür ölçümler analitik yöntemlerle yapan teknoloji dünyada hali hazırda mevcut değildir. Bu adli tıp uzmanlarının sürekli üzerinde araştırma yaptıkları bir konudur. Ancak belge inceleme uzmanlarının yazı içeriğinden veya mürekkep türünden yola çıkarak tarihi bilinen yazıların üzerine farklı yazılar yazıldığında bunları tespit edebilmekte oldukları değerlendirilmektedir" denildi.

  İTÜ: UYGUN ŞARTLARDA ANALİZ YAPILMASI MÜMKÜN

  İTÜ Kimya Mühendisliği’nden mahkemeye gelen ve altında Kimya Yüksek Mühendisi Doktor Hikmet İskender imzasını taşıyan yazıda ise, kağıt üzerine yazılan yazı ve imzalarda kullanılan mürekkeplerin analizi ve mürekkep yaşının tayini konularında ancak uygun şartların oluşması ve sağlanması halinde gerekli ve incelemelerin yapılabilmesinin mümkün olacağı belirtildi.

  ÖNCE ÜCRET SONRA İNCELEME

  Yazıda "Belediyeler, hastaneler gibi resmi kurumlar ile ticari işletmeler gibi kurumlarda bulunan gelen giden evrak kayıtları veya doldurulan formlar ve benzeri günlük olarak sürekli ve düzenli şekilde tutulan belgelerden yararlanarak, özellikle tükenmez kalem ve benzeri mürekkepli kalemler kullanılarak üretilen yazılarda belli saptamalar yapılabilir" denildi.

  Bu tür tespitlerde kullanılan numunenin tahrip edilesi zorunluluğunun da bulunduğu da belirtilen yazıda, "Gerekli inceleme ve analizin yapılması için ön inceleme sonucunda tespit edilecek gerekli analiz ücretinin İTÜ Döner Sermayesi İşletmesi Müdürlüğü hesabına yatırılarak dekontun ve inceleme konusu belgenin orjinalinin ve ilgili diğer materyallerin tarafımıza iletilmesi halinde hazırlanacak rapor mahkemenize teslim edilebileceği" bildirildi.

  ODTÜ: BU KONUDA BİLİRKİŞİ HİZMETİ VERMİYORUZ

  ODTÜ'den gelen yazıda ise ilgili bölüm bulunmadığından bilirkişilik alanında görevlendirme yapılmadığı bildirildi.

  DURSUN ÇİÇEK’TEN "TSK’YLA MÜCADELE EYLEM PLANI" BELGESİ

  Öte yandan tutuklu sanık Kurmay Albay Dursun Çiçek, davaya konu "İrticayla Mücadele Eylem Planı" belgesinin adını "TSK’yla Mücadele Eylem Planı" olarak değiştirerek hazırladığı belgeyi avukatları aracılığıyla basın mensuplarına dağıttı. Belgede "İrtica yerine TSK ve Ergenekoncu, TSK yerine belgenin ‘Durum’ başlığı altında "Ergenekoncular tarafından iktidar başta olmak üzere bazı kurumları yıpratmak üzere yoğun faaliyetler yürütülmekte, ülkeye büyük emekleri geçmiş personele irticacı denilerek yersiz ithamlarda bulunularak lekelenmeye çalışılmaktadır" denildi.

  Belgenin hazırlanış nedenini ise Çiçek, "Son dönemde yaşanan faili meçhul ihbarlar, taklit imzalı sahte planlar, gizli tanıklar, üretilmiş dijital deliller ve ses kasetleri gibi çok sayıda sahte kanıt kullanılarak ve hukuki süreçler alet edilerek icra edilen operasyonlarda Balyoz, Islak İmza, Poyrazköy, Teğmenlere Suikast, Ergenekon, Askeri Casusluk gibi davalarda söz konusu planın iktidar destekli somut uygulamaları açıkça görülmektedir, Söz konusu operasyonlar sonucu başta TSK personeli olmak üzere yüzlerce aydın sanık durumuna düşürülmüş, diğerleri ise korkutularak sindirilmiş ve eylem planının büyük ölçüde hedefine ulaşması sağlanmıştı” şeklinde açıkladı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı