Gündem Haberleri

  ‘Islak imza’ için 2 rapor

  Cem TURSUN / DHA
  15.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İrticayla Mücadele Eylem Planı davasında davaya konu belgede bulunan Kurmay Albay Dursun Çiçek’e ait olduğu iddia edilen imzanın yazı yaşının belirlenmesi konusunda, TÜBİTAK ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) farklı görüşte.

  Çiçek’in, davayı yürüten İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı talep üzerine hazırlanan raporlar mahkemeye ulaştı.

  TÜBİTAK: Bu teknoloji yok

  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) mahkemeye gönderilen yazıda, “Bu tür ölçümleri analitik yöntemlerle yapan teknoloji dünyada hali hazırda mevcut değildir. Bu adli tıp uzmanlarının sürekli üzerinde araştırma yaptıkları bir konudur. Ancak belge inceleme uzmanlarının yazı içeriğinden veya mürekkep türünden yola çıkarak tarihi bilinen yazıların üzerine farklı yazılar yazıldığında bunları tespit edebilmekte oldukları değerlendirilmektedir” denildi.

  İTÜ: Uygun şartta analiz olur

  İTÜ Kimya Mühendisliği’nden mahkemeye gelen ve altında Kimya Yüksek Mühendisi Doktor Hikmet İskender imzasını taşıyan yazıda ise “kâğıt üzerine yazılan yazı ve imzalarda kullanılan mürekkeplerin analizi ve mürekkep yaşının tayini konularında ancak uygun şartların oluşması ve sağlanması halinde gerekli ve incelemelerin yapılabilmesinin mümkün olacağı” belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı