Gündem Haberleri

  Islahevindeki gençlerden sosyal sorumluluk projesi

  Umut ERDEM/ANKARA
  24.10.2003 - 21:00 | Son Güncelleme:

  Ankara Çocuk Islahevi'nde kalan gençlere Seramik Yer ve Duvar Karosu Döşemeciliği kursu verildi. Gençler, 'Yaşlılar ve Gençler İçin El Ele' projesi kapsamında Seyranbağları Huzurevi'nin yer ve karolarını yenilediler. Projenin amacı, Islahevi'ndeki gençlere mesleki eğitim verilerek, meslek sahibi insanlar olarak toplum yaşamına hazırlanmaları.

  Ankara Çocuk Islahevi'ndeki gençler 'Yaşlılar ve Gençler İçin El Ele' isimli toplumsal sorumluluk projesini, Seyranbağları Huzurevi sosyal yaşam alanının yer ve karolarını yenileyerek gerçekleştirdiler. Ankara Çocuk Islahevi'ndeki gençlere verilen mesleki eğitim kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar, 45 gün süren Seramik Yer ve Duvar Karosu Döşemeciliği kursunu başarı ile tamamlayanlar tarafından yapıldı.

  Islahevi'nde 50 ders saati teorik sınıf dersi, 200 ders saati atölye termin çalışması ve gerçek uygulama yapan gençler, toplam 450 ders saati sonrasında birer seramik ustası haline geldiler.

  Bu projeyle birlikte Ankara Çocuk Islahevi'ndeki gençlere mesleki eğitim verilerek, meslek sahibi insanlar olarak toplum yaşamına hazırlanmaları hedeflendi. Ayrıca, uygulamalarla hükümlü gençlerin insanlarla ilişkilerini güçlendirmeleri ve sosyalleşme sürecine katılmaları teşvik edildi.

  Proje, T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, SHÇEK Seyranbağları Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim ve Sağlık Sosyal Yardım Vakfı, Kale Kimyevi Maddeler A.Ş., Kalebodur Seramik Fabrikaları A.Ş., Ankara Gaziosmanpaşa Rotary Derneği'nin katılımlarıyla gerçekleşti.

  Kurs esnasında gerekli olan ve mesleklerini yapabilmeleri için ihtiyaçları olan her türlü el alet, takım çantası ve iş kıyafeti Dr. İbrahim Bodur Vakfı ile Gaziosmanpaşa Rotary Derneği tarafından, döşemecilik sertifikaları T. C. Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Genel Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından, projede uygulama esnasında ihtiyaç olan seramik, yer karoları ve kale kim yapıştırıcıları Çanakkale Seramik Fabrikaları A. Ş. ve Kale Kimyevi Maddeler A.Ş. tarafından, uygulamalı seramik döşenmesi esnasında gençlerin gidiş ve gelişleriyle yemek ihtiyaçları Seyranbağları Huzurevi Müdürlüğü tarafından karşılandı.

  Ayrıca Gaziosmanpaşa Rotary Kulübü gençlere metrekare bazında ödenecek olan bir milyon 500 bin TL döşeme bedelini de karşıladı. Proje süresince her türlü koordinasyonun temini ve oluşabilecek sorunların anında giderilmesi de Rotary Kulübü'nce yapıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı