Gündem Haberleri

  İSKİ’de deprem toplantısı

  Hürriyet Haber
  19.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu, acil müdahale gerektiren durumlarda, tesislerin plan ve projelerinin büyük önem kazandığını belirterek, bunların saklanması gerektiğini söyledi.

  Aksaray’daki İSKİ binasında düzenlenen 'Deprem ve Altyapı' konulu toplantıda konuşan Eroğlu, depremlerde altyapı sistemlerinin büyük hasara uğradığını kaydeden Eroğlu, böyle durumlarda su şebekelerinin zarar gördüğüne ve kanalizasyon sistemlerinde tıkanmalar meydana geldiğine dikkati çekti.

  Eroğlu, bu durumun salgın hastalıklar için zemin hazırladığını belirterek, ‘‘Dolayısıyla en büyük hedefimiz, böyle durumlarda bölgenin su ihtiyacını karşılamak ve seyyar tuvaletler kurmaktır. Bir diğer önemli altyapı sistemi olan elektrik ve doğalgaz konusunda da, ilgili kuruluşlarla işbirliği halinde çalışıyoruz’’ dedi.

  17 Ağustos depreminden sonra, ABD’li bilim adamlarıyla birlikte yapılan incelemelerde, İSKİ’ye ait barajlar, arıtma tesisleri, isale hatları, terfi merkezleri ve depolarda herhangi bir hasara rastlanmadığını da kaydeden Eroğlu, İSKİ’nin diğer deprem bölgelerindeki su tesislerinde yaptığı onarım çalışmalarını anlattı.

  Doğal afetlerde yapılması gerekenleri de anlatan Eroğlu, şunları söyledi: ‘‘Bölge planları fay hatları dikkate alınarak tadil edilmeli, şehrin alt ve üst yapılarıyla ilgili bilgiler, haritalar saklanmalıdır. Çünkü acil müdahalede, plan ve projeler büyük önem kazanıyor. Biz de İSKİ olarak, bütün tesislerimizin projelerini bilgisayar ortamına aktarıyoruz. Afet durumlarında sevk, idare ve afet bölgesiyle iletişim çok önemli.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı