GeriGündem İskenderun ve Reşadiye’nin İsrail’le ilgisi yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İskenderun ve Reşadiye’nin İsrail’le ilgisi yok

İskenderun ve Reşadiye’nin İsrail’le ilgisi yok
refid:15071707 ilişkili resim dosyası

PKK’nın İskenderun ve Reşadiye’de gerçekleştirdiği son saldırıların arkasında İsrail’in bulunduğu iddialarını Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler yalanladı. Güler, “TSK’yı bu konunun içine çeken değerlendirmeler tamamen gerçekdışıdır” diye konuştu.

GENELKURMAY Başkanlığı, terör örgütü PKK’nın, İskenderun ve Reşadiye’de gerçekleştirdiği son saldırıların arkasında İsrail’in bulunduğu iddialarını yalanladı. Dün basını bilgilendirme toplantısında bir gazeteci, İsrail’i kastederek, “İskenderun ve Reşadiye’ye yönelik saldırıların arkasında bir devletin olduğu ima edildi. Siz konuyu araştırdınız mı, sonucu ne oldu” sorusunu yöneltti. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, bu soruya, “Bu tür haberler ve TSK’yı bu konunun içine çeken değerlendirmeler tamamen gerçekdışıdır” yanıtını verdi.

Eylemler artabilir

Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Daire Başkanı Tümgeneral Fahri Kır ise artan terör eylemleriyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
“Örgüt, 1 Haziran 2010’dan itibaren eylemlerini artırarak Güneydoğu dışındaki bölgelere de yayma çabası içine girdi. PKK’nın eylemlerini artırarak devam ettirmeye çalışacağı kıymetlendiriliyor. PKK, sözde Karadeniz açılımıyla, bazı terörist grupları eylemler için bölgeye gönderdi. Bölgeye Jandarma Özel Harekat birlikleri sevk edildi.

3.5 ayda  43 şehit

Son 3.5 aylık sürede örgütün verdiği toplam kayıp 130 civarında. Örgüt en büyük kaybı, 20 Mayıs’ta Hakurk bölgesine yapılan hava harekâtında 100 ölü ile verdi. Ayrıca, 60 terörist teslim oldu. Son 3.5 ayda meydana gelen 93 terör olayında 43 personelimiz şehit oldu. 2010’un ilk 5 ayında 148 terörist örgütten kaçtı.

Sarıyayla intikamı

30 Nisan 2010’da Tunceli-Nazimiye Sarıyayla Jandarma Karakolu’na yapılan saldırıya katılan teröristlerden 4’ü, 26 Mayıs’ta Tunceli bölgesinde yapılan operasyonda öldürüldü. Ele geçirilen silahlardan birisinin, karakol komutanını şehit eden silah olduğu saptandı.”

Barzani’ye bilgi

Basın toplantısında Tümgeneral Güler, terörle mücadelede ABD ile istihbarat paylaşımının başarıyla sürdüğünü söyledi. Irak içine yapılan son sıcak takiple ilgili Irak merkezi ve Kuzey Irak Bölgesel yönetimine gerekli bilgilerin verildiğini kaydeden Güler, demokratik açılımla ilgili bir soruya, “Terörle mücadele, ekonomik, sosyo-kültürel, propaganda ve uluslararası boyutları ile devletin topyekün bir mücadelesidir. Güvenlik kuvvetleri ise bölücü terör örgütü ile mücadele ediyor” yanıtını verdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle