Gündem Haberleri

  İskender anısına K2'ye tırmanacak

  Hürriyet Haber
  03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nasuh Mahruki, Karakum Dağları'ndaki K2'ye yapacağı tırmanış öncesinde, sponsor firmanın 67 metrelik binasına düz tırmanış gösterisi yaptı. Mahruki, 30 Mayıs'ta başlayacak tırmanışı İskender Iğdır'a adadı...

  EVEREST'e tırmanan ilk Türk dağcısı Nasuh Mahruki, dağcılar arasında prestiji en yüksek tırmanış olan, Pakistan-Çin sınırındaki Karakurum Dağları'nda yer alan K2'ye çıkmadan önce, dün, 'İstanbul'daki K2'ye' tırmandı. Mahruki, Seranit'in sponsorluğunda yapacağı tırmanışı Ağrı Dağı'nda ölen İskender Iğdır'a adadığını söyledi.

  Mahruki, dünyanın ikinci en yüksek tepesi, 8 bin 611 metre yükseklikteki K2'ye tırmanışta sponsoru olan Seranit Şirketi'nin, K2 adlı dış cephe kaplamasını kullandığı 67 metre yükseklikteki binada gösteri tırmanışı yaptı.

  EN ZOR TIRMANIŞ

  Mahruki, binaya tırmanışının bir gösteri olduğunu, fakat yine de tüm önlemleri yedekli olarak aldığını belirtti. Mahruki, Pakistan-Çin sınırındaki Karakurum Dağları'nda yer alan K2 tırmanışıyla ilgili şunları söyledi:

  ‘‘K2 hayalini kurduğum bir tırmanış. Amerikalı, Kanadalı ve İngiliz arkadaşlardan oluşan 10 kişilik grupla tırmanacağız 30 Mayıs'ta. İslamabad'dan 3-4 gün yolculuktan sonra, 70 kişilik taşıyıcı grupla 10 gün yürüyüp ana kampa ulaşacağız. Zirveye tırmanış için 2-2,5 ay süre planladık. Karakurum Dağları, tırmanış rotası ve değişken hava koşullları nedeniyle dünyanın en zor dağı. Bugüne kadar 164 kişi ulaşmış, 57 kişi de ölmüş. Her 3 kişiden biri dağda kalmış. Ekibimiz, 8 bin metre deneyimli dağcılardan oluşuyor.’’

  Mahruki, K2 tırmanışını, Ağrı Dağı'nda yitirdiği arkadaşı İskender Iğdır'a adadığını da belirtti.

  Tırmanışına sponsor olan Seranit Şirketi yaklaşık 100 bin dolarlık masrafı karşılayacak.

  5 dakikada zirve yaptı

  Mahruki, Yeşilköy'de yapımı süren EGS Business Park binasına, daha çok mağaracılıkta kullanılan Single Rope Tecnic (SRT-Tek İp Tekniği) adı verilen teknikle tırmadı. Kask giyen, tırmanış gereçlerini çift emniyet sistemi ile destekleyen Mahruki, 67 metrelik binanın zirvesine 5 dakikada ulaştı. Mahruki'nin tırmanışını, aynı binaya iskele veya merdivenlerden defalarca inip çıkan işçiler ilgiyle izledi. Mahruki, zirvede kısa bir süre dinlendi ve yalaşık 1 dakikada da aşağıya indi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı