Gündem Haberleri

  İşkenceyle ölen Türk genci için Danimarka'ya nota

  Hürriyet Haber
  28.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gözaltına alındıktan sonra başı ve vücudundaki darbeler nedeniyle hastaneye kaldırılan 29 yaşındaki Ramazan Arıcan'ın ölümü dolayısıyla Türkiye, Danimarka'ya nota verdi. Ankara'daki Danimarka Büyükelçisi de Dışişleri'ne çağrılarak uyarıldı. Kopenhag'daki Türkiye Büyükelçiliği devreye girerek Ramazan Arıcan'ın ölümünün aydınlatılmasını istedi. Kopenhag Savcılığı da, soruşturma başlattı.

  Ramazan Arıcan'ın babası Ali Arıcan oğlunun polisin işkencesi sonucu öldüğünü ileri sürdü. Ramazan Arıcan'ın çocukluk arkadaşı Nami Yıldız da, Arıcan'ın polisin komplosuna kurban gittiğini öne sürdü. Olayın meydana geldiği 1 no'lu karakolun Emniyet Müdürü Torben Schütt, Arıcan'ın kendinden geçerek etrafa saldırması üzerine 6 polis tarafından zorla zaptedildiğini, kendisini duvar ve kapılara çarparak yaraladığını öne sürdü.

  Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarının Batı Avrupa ülkelerinde insanlık dışı ırkçı muameleye ve şiddete maruz kalmasını bir insan hakları trajedisi olarak nitelendirdi.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı