Gündem Haberleri

  İşkenceyle mücadelede İngiliz modeli

  Hürriyet Haber
  26.10.2008 - 14:01 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanlığı, polis ve jandarmadaki insan hakları ihlallerini, işkence ve kötü muamele iddialarını araştırmak üzere müfettişlerden oluşan özel bir birim kuruyor. Bu konudaki çalışma, İngiliz uzmanlarla birlikte yürütülüyor. Engin Çeber'in işkence sonucu ölümü üzerine İçişleri Bakanlığı projenin bir an önce tamamlanmasına çalışıyor.

  Saygı ÖZTÜRK YAZIYOR

  Gözaltına alınan kişilere işkence ve kötü muamele yapıldığına ilişkin iddiaların yeniden yaygınlaşması, dergi satarken gözaltına alınan Engin Çeber'in konulduğu cezaevinde ölmesi üzerine İçişleri Bakanlığı, iddiaların araştırılması için özel bir birim kurulması ve bu konuda İngiliz modelinin örnek alınmasına ilişkin çalışmaları hızlandırdı.


  İngiltere'deki "Bağımsız Polis Şikayet Birimi"nin benzerinin kurulması için Türkiye ve İngiltere İçişleri Bakanlıkları arasındaki işbirliği yapıldı. İngiltere'den gelen uzmanlar, İçişleri, Adalet Bakanlıkları ile bazı genel müdürlüklerde devam ettirdikleri çalışmaları, işkence iddialarının artması üzerine hızlandırdı.


  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türkiye aleyhine verdiği kararlarda, polis ve jandarmanın işlediği insan hakları ihlallerinin soruşturması için etkili
  bir çalışma yapılmadığının vurgulandığını hatırlatan yetkililer, bu sorunların aşılması için Türkiye'nin İngiltere ile ortak çalışma başlattığı ve bu konuda önemli bir mesafe alındığını söylediler.


  İngiltere'de uygulanan sistemin aynen Türkiye'ye uyarlanması yerine, ülkemiz koşulları ve yasaları da dikkate alınarak düzenleme yapılacak. Bu konuda İngiliz uzmanlarla birlikte toplumun değişik kesimlerinden de görüşler alındığını belirten İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Engin Çeber'in ölümünden sonra böyle bir birimin öneminin daha da arttığını söylediler.


  Vatandaşların işkence ve kötü muamele yapıldığına ilişkin şikayetleri, bu konuda özel olarak eğitilecek olan "uzman müfettişlerce incelenecek, bağımsız olarak çalışacak olan kurulda, jandarma müfettişleri de bulunacak. Kurulun kaç üyeden oluşacağı ve hangi meslek mensuplarından temsilciler seçileceği de çalışmalar sonunda belirlenecek.


  Şikayetlere karşı kayıtsız kalınmayacağını, bağımsız komisyonun çalışmalarıyla vatandaşın güveninin daha da artacağını kaydeden yetkililer, işkence ve kötü muameleye karışan güvenlik görevlileri hakkında ağır yaptırımlar uygulanacağını söylediler.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı