Gündem Haberleri

  İşkenceyi kanıtladı vekilliği tehlikede

  Hürriyet Haber
  25.07.2001 - 01:39 | Son Güncelleme:

  Tutuklu ve hükümlülere karşı şiddet kullanıldığını ortaya çıkaran Sema Pişkinsüt'ün dokunulmazlığının kaldırılması ve yargılanması istendi.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun eski Başkanı, DSP'li Sema Pişkinsüt'ün, görüştüğü tutuklu ve hükümlülerin kimliklerini açıklamadığı için, dokunulmazlığının kaldırılmasını ve yargılanmasını istedi.

  Pişkinsüt, görevi sırasında tutuklu ve hükümlülere karşı şiddet kullanıldığını ortaya çıkarmış, karakollarda kullanılan falaka ve Filistin askısını Meclis'e getirmiş, yapılan kötü muameleleri kitap halinde yayınlatmıştı.

  Başsavcılık, Pişkinsüt'ün komisyon başkanı olduğu dönemde hazırlanan raporun, Erzincan ve Erzurum bölümleri ile ilgili soruşturma başlatmış, 28 Haziran 2000'de bir yazı yazarak, Ankara'da gerçekleştiği iddia edilen işkence olaylarının mağdurlarının adlarını ve bulundukları cezaevlerinin bildirilmesini istemişti. Ancak Pişkinsüt, 15 Eylül 2000'de savcılığa gönderdiği yanıtta, kimliklerinin gizli tutulacağı yolunda tutuklu ve hükümlülere taahhütte bulunulduğu belirterek, istenen bilgiyi vermemişti.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bekir Selçuk tarafından hazırlanan iki sayfalık fezlekede, tutuklu ve hükümlülerin beyanlarının alt alta yazılarak, rapor adı altında kamuoyuna duyurulduğu, bununla da soruşturmalarda işkence yapıldığı imajı yaratıldığının kaydedildi. Fezlekede şöyle denildi:

  ‘‘İsimleri açıklanmayıp numaralandırılarak beyanları tespit edilen bu belgenin ilgili başsavcılıklara gönderilip, kötü muameleye maruz kalanların bulundukları cezaevleri, isim ve hüviyetleri bildirilerek soruşturma açılmasının sağlanması gerekirken bildirilmemesi, kamu adına takibi gereken bir suçun takibatını önlemiştir. Böylece,‘adli soruşturma konusu bilgi ve belgeyi soruşturma makamına vermemek' suçunun işlendiği sonucuna varılmıştır.’’

  Fezlekede, Pişkinsüt’ün, Türk Ceza Kanunu'nun, ‘Suçun işlenmesinden sonra failine yardım’ hükmünü içeren 296. maddesine muhalefet ettiği belirtilerek, yargılanabilmesi için dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

  Fezleke siyasi

  DSP kongresinde Başbakan Bülent Ecevit'e rakip olan DSP Aydın Milletvekili Sema Pişkinsüt, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı olduğu dönemde hazırlanan işkence raporlarıyla ilgili olarak hakkında fezleke hazırlanmasını siyasi nedenlere bağladı.

  İşkence raporlarının yayınlanmasının üzerinden 1.5 yıl geçtiğini anımsatan Pişkinsüt,şöyle konuştu:

  ‘‘Bu kadar uzun bir süreden sonra böyle bir girişimi siyasi nedenlerle değerlendirmek daha doğru olur düşüncesindeyim. TBMM raporları benim şahsi çalışmalarım olmayıp, parlamentonun çalışmalarıdır ve oylamaya katılan bazı üyelerin oybirliğiyle kabul edilmişdir. Dolayısıyla bu fezlekeyi parlamentoya karşı düzenlenmiş olarak kabul etmemiz gerekiyor.’’

  DOKUNULMAZLIĞA SAKLANMAM

  Parlementerlik zırhı ardına saklanan bir milletvekili olmadığını da kaydeden Pişkinsüt, şunları söyledi:

  ‘‘Ben daha önce kendi isteğimle komisyona gidip, dokunulmazlığımı kaldırtıp, sade bir vatandaş gibi yargı önüne çıkarak ilk celsede aklanan ve tekrar dokunulmazlık zırhını kazanan bir milletvekiliyim. Üstelik parlamentonun savunmasını yüklenmekten de onur ve gurur duyarım.’’
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı