Gündem Haberleri

  İşkenceci polise Genç sahip çıktı

  Hürriyet Haber
  10.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emniyet Genel Müdürü Turan Genç, polislerin af kapsamına alınmamasına tepki göstererek "İşkence suçu işleyenler affedildi. Sadece güvenlik görevlileri, polis, jandarma affedilmedi" dedi.

  Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, Orman Bakanlığı'nın desteğiyle düzenlediği ''Senin de Dikili Bir Ağacın Olsun'' kampanyasına katılan Genç, fidan dikimi sırasında, gazetecilerin, af yasasına ilişkin sorularını yanıtladı.

  Genç, affın 'güzel bir şey' olduğunu, ancak adil, ilkeli ve tutarlı olması gerektiğini belirterek "Affedilenler, pişmanlık duyup bir daha suç işlemezlerse, topluma kazandırılırlarsa toplumsal barışın sağlanmasında faydalı olur diye düşünüyorum. Af Yasası'nı çıkarmak, Meclis'in göreviydi. Meclis o şekilde takdir etti ve öyle çıktı. Hayırlı olsun" dedi.

  "Hizbullah'a af var bize yok"

  Genç, terör örgütü Hizbullah'ı kastederek, sadece polislerin affedilmediğini söyledi:

  "İşkence suçu ileyenler affedildi. Sadece polisler affedilmedi. Güvenlik görevlileri, polis, jandarma affedilmedi. Biz size işkencenin nasıl olduğunu göstermiştik. Hep birlikte seyrettik işkenceyle adam öldürenleri. Vatandaşlar nasıl boğazlanıyordu? Ama onlar affedildi. Bir taraf affedilir, diğer taraf affedilirken onun adil olmayacağı yolundan hareketle bu şekilde güvenlik kuvvetlerini de kapsasın istedik. Ama öyle takdir edildi. İnşallah iyi olur."

  "İşkence değil kötü muamele"

  Hakkında dava açılan 168 emniyet mensubu olduğunu belirterek 21'inin hüküm giydiğinin diğer davalarında da devam ettiğini söyledi.

  Genç, pek çok güvenlik mensubunun görevlerini yaparken zor kullanma ve yetkilerinin sınırları aşaraka sanık durumuna düştüğünü belirterek şöyle devam etti:

  "Çoğu işkence olarak ifade edilmiyor. O maddenin içerisinde sadece işkence yok. O maddenin içerisinde kötü muamele var. İnsani olmayan davranışlar söz konusu. Ya da insan haysiyetine yaraşmayan davranışlarda var. Yani aslında o madde 243. madde belki fıkralar halinde yazılmalıydı. (a), (b), (c), (d) diye, Yoksa bizim arkadaşlarımız hakkında açılan davaların hepsi işkenceden dolayı değil. İddianameler incelenirse orada efrada kötü muamele fiilleri de görülecektir. Ama maalesef toplumumuza yanlış aksettirilerek 'işkenceci polisleri affetmedik' diye. Bundan birtakım çıkar sağlanması düşünülüyor ya da insan hakları ve AB'nin kabul edebileceği ilkeler olarak yorum yapılıyor. Ama affın tümü üzerinde düşünüldüğünde ne şekilde yorumlandığını halkımız ve kamuoyu görüyor, biliyor."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı