Gündem Haberleri

  İşkence vardır ve biz savcılar sorumluyuz

  Hürriyet Haber
  08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Celil Demircioğlu, polisin işkence yapıyor olabileceğini söyledi. Polisin savcılar adına görev yaptığını hatırlatan Demircioğlu, kötü muamelede savcının da sorumluluğu olduğunu itiraf etti.

  TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun, İstanbul Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ndeki gözlemleri, işkencenin varlığını gözler önüne serdi.

  Komisyon üyeleriyle görüşen Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Celil Demircioğlu hazırlık soruşturmasında polisin işkence yapıyor olabileceğini itiraf ederken, bu konuda savcıların da sorumluluğu bulunduğunu vurguladı.

  Komisyon, tutukevi için 1998 ve 2000 yılında iki ayrı inceleme raporu düzenledi. 1998'deki incelemeler sırasında haklarında şikayet bulunan 14 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı. Ancak aradan geçen iki yıllık sürede, bu çalışmanın tamamlanmadığı belirlendi.

  1998'deki incelemede, en çok şikayet edilenler, İkinci Müdür Nurdoğan Ertuğrul ile İslam Özbek, Hüseyin Mur, Yılmaz Keçelioğlu ve Samet Sürücü isimli memurlar oldu. Bu yıl yapılan incelemelerde de benzer şikayetleri dinleyen Komisyon'a tutuklular yine İkinci Müdür Nurdoğan Ertuğrul'dan yakındı. Bunun yanı sıra tutuklular, başgardiyanlar Zeki Aydın ve Erdinç Mert ile gardiyanlar Fatih Aydoğan ve Zeki Çelenk'ten şikayetçi oldular.

  Polisin üzerine gidildiğinde ters tepki alındığını anlatan Demircioğlu, ‘‘Yakalanmasını istediğimiz şahısları inadına yakalamıyorlar’’ dedi. Demircioğlu, şöyle devam etti:

  ‘‘Polis, hazırlık soruşturmasını yaparken, görevini yeterince yapamıyor, işkence yapıyor olabilir. Bu konuda fazla eğitimli değil. Polis, savcı adına soruşturmayı yürüttüğüne göre, karakolda soruşturma yapılırken, oraya giderek, 'Ne yapıyorsun' diye sormadıkları oluyor. Yani sahip çıkmıyorlar.’’

  İşkence kamuflajları

  Komisyon, İstanbul'da haklarında en çok şikayet bulunan 32 karakoldan 5'inde incelemelerde bulundu. Komisyon, tutukluların, hangi karakolda, ne şekilde işkence gördüklerini, acıdan bağıranların seslerinin duyulmaması için yüksek sesle teyp çalındığını tutanaklara geçirdi.

  Çocuk tutuklular, gözleri bağlandıktan

  sonra çırılçıplak soyulduklarını, dövüldüklerini, soğuk suyla ıslatıldıktan sonra vücutlarının çeşitli yerlerinden elektrik verildiğini anlattılar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı