Gündem Haberleri

  İşkence makyajı

  Hürriyet Haber
  08.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun Güneydoğu gezisi sırasında sorgu odalarında bulduğu işkence aletlerine Emniyet görevlilerinin getirdiği açıklamalar üyeleri güldürdü. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Sema Pişkinsüt başkanlığında bir hafta boyunca Güneydoğu'da cezaevleri sorgu odaları, nezarethaneler ve karakollarla, adli tıp kurumlarında inceleme yapan heyet gezi boyunca geleceklerinden haberdar olan yetkililerin özel olarak temizlettiği ortamlarla karşılaştı. Çalışmalarına cezaevilerinde cezaevi yöneticilerinin bulunmadığı mekanlarda tutuklu ve hükümlülerle görüşerek başlayan heyet, sabahlara kadar süren bu görüşmeler sırasında tutuklu ve hükümlülerin işkence öykülerini dinledi. Buralarda işkence yapılan mekanlara ve yöntemlere ilişkin detaylı bilgi alan, heyette bulunan Pişkinsüt dahil üç doktor, ‘‘tepesi aşağı tavandan sarkıtılarak beton zemine bırakılma yöntemiyle kafasında morluk ve şişlik oluşan, elleri ve ayak bileklerinde askı izleri bulunan’’ mahkûmları saptadı. Daha sonra sorgu odalarını inceleyen heyet yeni badana yapılmış ve temizlenmiş mekanlarla ve bir gece önce yapılan operasyonlarda toplanmış Hizbullahçı sanıklarla karşılaştı. Buna karşın işkence gördüğünü söyleyenlerin tariflerinden yola çıkan heyet, ilk olarak işkence görenlerin tarif ettiği beton zeminler yerine halı kaplı zeminlerle karşılaştı. ‘‘Sorguyu nasıl yapıyorsunuz?’’ sorusuna yetkililer, ‘‘Burada masalara oturup insan haklarına saygılı biçimde suçu işleyip işlemediğini soruyoruz’’ karşılığını verdi. Bunun üzerine heyet başkanının isteğiyle sorgu odalarındaki halılar kaldırıldı ve altlarında elektrik ve telefon kabloları bulunduğu saptandı. Sorgu odalarına yakın yerlerde merdiven altlarında depo olarak kullanılan küçük odaların kapılarını da açtıran heyet, buralarda sopa ve kamyon lastiği gibi işkencelerde kullanıldığı söylenen aletlerle karşılaştılar. Komisyon tarafından fotoğraflanan bu görüntüler karşısında emniyet yetkililerinin tutunaklara geçen açıklamaları şöyle oldu:

  SOPALAR

  Sorgu odalarının yakınlarında bulunan sopalar için, ‘‘Tuvalette kullanıyoruz’’ açıklaması getirildi. Komisyon üyeleri sopaların temiz olduğuna dikkat çekti.

  KAMYON LASTİKLERİ

  Koridorlarda ve merdiven altlarında bulunan kamyon lastikleri için, ‘‘Bizim araçların lastikleri’’ açıklaması getirildi. Komisyon üyeleri lastiklerin yıkanmış olduğuna dikkat çekerek, ‘‘Neden ıslak?’’ diye sordu. Yetkililer ‘‘Yağdır efendim’’ diyerek geçiştirdi.

  ELEKTRİK CİHAZI

  Sorgu odalarının birinde bir dolabın üzerinde küçük bir akım düzenleyici alet bulundu. Yetkililerden biri fısıltıyla heyet üyelerine, ‘‘Biz sorguya alınanları gizlice dinlemek için kullanıyoruz. Çok pahalı bir alettir’’ açıklamasında bulundu. Aralarında elektronik ve elektrik uzmanı bulunan heyet, aletin insan vücuduna elektrik vermek için kullanılan bir akım düzenleyici olduğunu saptadı.

  ASKI BORULARI

  Tavanda özel olarak askı amacıyla kullanılmak üzere, başka hiçbir işlevi bulunmayan boruları yetkililer, ‘‘Su borusu’’ diye açıkladı. Ancak komisyon boruların diğer odalarda devam etmediğini saptayınca, yetkililer, ‘‘Öyle mi? Devam etmiyor mu? Neden acaba’’ diyerek olayı geçiştirdiler.

  Gitti Gördü Anlattı

  Sema Pişkinsüt'ün Başkanlığındaki TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun Güneydoğu gezisi öncesi ‘‘İşkence makyajı’’ yapıldı. Elektrik ve telefon kabloları bulunan odalar halı döşendi... İşkencede kullanılan askı borularının ‘‘su borusu’’ olduğu iddia edildi. Sopalar ise tuvalette kullanılıyormuş...

  Komisyon'u fişlediler...

  Sorguya alınan kişilerle ilgili bir liste tutulup tutulmadığını soran TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyelerine sadece mahkemeye çıkarılanların listesinin tutulduğu bildirilirken, ‘‘Adam edip, gönderdiklerinizi kaydet miyormusunuz?' sorusuna karşılık alınamadı. Bu arada komisyonun ısrarlı isteği üzerine ‘‘Firar listesi’’ adıyla düzenlenmiş binlerce isim bulunan listeler getirildi. Bu listelerin sorguya alınanların verdiği isimlerden oluştuğu bildirildi. Sorguya alınanların verdiği her ismin başka hiçbir inceleme ve araştırma yapılmadan bu şekilde arananlar listesine alınmasının, binlerce insanın haksız yere fişlenmesi anlamına geleceği uyarısında bulunan Komisyon Başkanı Sema Pişkinsüt'e yetkililer espriyle karışık, ‘‘Sizi de fişledik sayın başkan’’ dediler.

  Sorguyu zevk alan yapıyor

  Komisyon neden sorguda kadın polis bulunmadığını sorunca bir emniyet yetkilisi, ‘‘Çocuğu olan hiçkimse bu sorgulara dayanamaz’’ açıklaması getirerek, sorgunun ağırlığı konusunda komisyona, ağzından kaçırarak da olsa bir fikir verdi. Bunun üzerine başka bir yetkili bu sözlerden rahatsız olarak, ‘‘Yani kadın polisler de hemen hamile kalıyorlar. Sorguya alamıyoruz’’ açıklamasını getirdi. Sorgu yapan görevlilerin nasıl saptandığının sorulması üzerine yetkililer, ‘‘Zeki, akıllı ve istekli olanların sorguda görevlendirildiğini’’ bildirdi. Bir yetkilinin, ‘‘Sorgu çok zevkli bir iştir’’ şeklindeki sözleri komisyon üyelerinde şaşkınlık yaratırken, bu sözler daha sonra bir yetkili tarafından, ‘‘Yani bir suçun ortaya çıkarılması çok zevklidir’’ diye açıklandı.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı