GeriGündem Isıya göre renk değiştiriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Isıya göre renk değiştiriyor

Isıya göre renk değiştiriyor
refid:7403892 ilişkili resim dosyası

Edirne'de gül bahçesi oluşturan emekli ziraat teknikeri Hasan Akdüz'ün Hollanda'dan getirerek yetiştirdiği “sihirbaz” güller, pazara sunulmak için gün sayıyor.

Botanik Çiçek Süs Bitkileri Fidanlığı sahibi Hasan Akdüz, 1995 yılında Edirne Tarım Müdürlüğü ziraat teknikerliğinden emekli olunca çiçekçilik ve peyzaj konusunda işe başladığını söyledi.

Edirne'de 15 dekar alan üzerinde gül üretim çiftliği oluşturduğunu belirten Akdüz, 2005 yılının sonbahar ayından bu yana gül üretimi yaptıklarını bildirdi.

“Sihirbaz” gül üretimine 2006 yılında başladıklarını ifade eden Akdüz, tohumlarını Hollanda'dan getirttikleri gülün hava sıcaklığına göre aynı kök üzerinde sarı, bordo, kırçıllı, krem, beyaz, pembe ve kırmızı açabildiğini kaydetti.

“Sihirbaz” gül denilen türün üretiminin Türkiye'de ilk defa yapıldığını ifade eden Akdüz, “Güllerin goncaları oluştuğunda, hava ısısına göre renk değiştiriyorlar. Bu nedenle sihirbaz güller bir kökte 6-7 renk açabildiğinden görenleri şaşırtıyor. Fiziki yapısı bodur olan bu güller, diğerleri gibi uzamıyorlar. Ortalama boyları 35-40 santim arasında değişiyor” dedi.

IRAK'TAN 20 BİN DAL GÜL TALEBİ

Gül üretiminin Bulgar uzmanlar tarafından yabani gül üzerine kökten aşı yöntemiyle yapıldığını ifade eden Hasan Akdüz, kökten aşı ve 3 çatallı şekilde üretilen güllerin tamamının yediveren gül olduğunu ve kasım ayına kadar açtığını söyledi.

Güllerdeki renk sayısının 35, asma güllerle birlikte de 40'a ulaştığını belirten Akdüz, ağustos ayından itibaren bu güllerin aşılandığını bildirdi.
Kalifiye eleman bulamadıklarından gülleri aşılaması için Bulgaristan'dan gül aşı uzmanı getirdiklerini söyleyen Akdüz, bunun maliyetleri de artırdığını kaydetti.

Gül yetiştirme çiftliğini ilk kurduğunda pazar endişesi duyduğunu bildiren Akdüz, şöyle dedi:

“Yaptığımız bazı tanıtımlar sonrasında güllerimiz talep görmeye başladı. Elimizde 30-35 bin dal aşılı gül bulunuyor. Fakat şu anda talebi karşılayamaz durumdayız. Şimdiye kadar bize gelen talep ise 100 bin adet gül civarında. Mersin'deki bir ihracatçı firma da Irak'a ihraç etmek üzere bizden 20 bin adet gül talebinde bulundu.”

Kasım ayından itibaren aşılı gülleri pazara sunmayı hedeflediklerini söyleyen Akdüz, “sihirbaz” güllerin dalının 10 YTL, normal güllerin ise 2 YTL'den alıcı bulduğunu bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle